Единствено общинските съветници от групите на "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Възраждане" подкрепиха предложението в дневния ред на днешното заседание на съвета да бъде включена точка за връщането в собственост на държавата на варненските акции в Пловдивския панаир.
Всички останали общински съветници от ГЕРБ, БСП и местните партии "Алтернативата на гражданите", Земеделски съюз "Александър Стамболийски", "Български гласъ" и "Свобода" отхвърлиха включването на казуса като точка в дневния ред на заседанието, като гласуваха с "против" или "въздържал се". Любопитно в случая е, че с "против" са гласували бившият кмет на Варна Иван Портних (ГЕРБ), бившият председател на Общинския съвет Тодор Балабанов (ГЕРБ), както и наследникът му на поста Христо Димитров ("Алтернативата на гражданите").
Мотивът за отрицателния вот на Димитров по предложението, внесено от Мария Димитрова ("Демократична България"), беше, че искането за включването на точката в дневния ред на днешното заседание на общинския съвет е било внесено в деловодството му едва в края на деня вчера и съветниците не са имали време да се запознаят с него. Освен това според Христо Димитров било необходимо време, за да се получи максималният обем от информация по казуса.
Пак на днешното си заседание общинският съвет даде съгласието си местната администрация във Варна да придобие безвъзмездно от държавата три имота за реализиране на проекти с обществена значимост.
Единият от имотите, който Община Варна ще поиска със съгласието на съветниците, се намира в Приморския парк, в местността Горчивата чешма. Площта му е 10,5 дка и в него има незавършен строеж на спортен комплекс. Това, което не беше споменато по време сесията обаче, е, че собствеността в този имот е поделена между Министерството на отбраната, която стопанисва терена - частна държавна собственост, а недовършеното строителство върху земята е в активите на Изпълнителна агенция "Военни клубове и военно почивно дело". Този факт усложнява евентуалната процедура по придобиването на имота от Община Варна. Освен това по информация на "Дневник" за същия имот в заключителна фаза е процедурата по прехвърлянето му в собственост на варненското Военноморско училище, което има проект за развитието му като спортна база.
Почти същият и дори по-сложен е казусът с евентуалното придобиване на имот близо 47 дка в местността Салтанат на Морската градина във Варна. В хода на днешното заседание стана ясно, че има идея през имота да бъде изградена пътна връзка, която да свързва Крайбрежната алея и бул. "Васил Левски". Ако недвижимият имот бъде поискан от държавата с предназначение за "парк", има огромен риск тази идея да не се реализира заради законови изисквания. По тази причина съветниците гласуваха за отлагане на точката за следващата сесия, за да може кметската администрация да прецизира искането.
Другите два имота са с площ по 7 дка в идеалния и в широкия център на Варна и върху тях общината планира да строи училище и многоетажен паркинг.
С имота обаче има и друг проблем. Той е отдаден в разпореждане на Националния военноисторически музей, като при това той все още е със статут на "военно формирование" и не е с отпаднала нужда за армията.
Причината за това е, че в него все още се намира подземна инфраструктура, свързана някога с бреговата охрана.
В проекта за дневен ред на днешното заседание на общинския съвет във Варна отново беше включено също предложение за придобиване на собствеността върху имота, в който доскоро се помещаваше Генералното консулство на Русия във Варна. Точката обаче отпадна от дневния ред още в началото на заседанието с мотива, че не е разгледана преди това от комисията по собственост и стопанство. Това не стана, след като вчера представители на прокремълските партии "Възраждане" и "Свобода" в съвета осуетиха разглеждането на предложението, внесено от кмета Благомир Коцев.
Съветниците във Варна гласуваха днес и за отмяна на решение за провеждане на публично оповестен конкурс за продажбата на недвижим имот с площ 8917 кв.м с включен процент обезщетение от РЗП в полза на Община Варна. Той се намира във варненския район "Младост". Решението за продажбата беше взето през август м.г. от предходния състав на съвета, доминиран от ГЕРБ.