В Словакия вече има път, застлан с вредните за околната среда отпадъци
Цигарените филтри са сред най-често срещаните отпадъци в природата, и то защото все още много хора си мислят, че са бързо разградими и не представляват екологичен проблем. Затова и не се замислят къде точно ги изхвърлят, нито пък посягат да ги съберат, когато ги видят, разпръснати в пясъка на плажа или в парка.
Направено преди няколко години международно проучване показа, че 75% от хората в Европа смятат, че фасовете са изработени от памук и хартия и лесно се разлагат от дъжд. Близо една трета признават, че не търсят кош за боклук, за да ги изхвърлят, а просто ги пускат на земята. В резултат
разходите за
събирането им
непрекъснато
се увеличават
и щетите, които нанасят на природата – също.
В началото на 2023 година влезе в сила европейска директива, която задължи страните членки на ЕС да гарантират, че производителите на тютюневи изделия ще покриват разходите за събиране на отпадъците от техните продукти, както и последващите процеси по тяхната преработка или пък депониране. Документът има за цел да намали цигарените филтри, съдържащи пластмаса, наполовина до следващата година и с 80% до 2030 г.
Причината са притеснителни проучвания, които са показали, че един-единствен фас е достатъчен да замърси от 500 до 1000 литра вода, а
когато се
изхвърли на
пътя, са нужни
12 г., за да се
разгради напълно
Освен това се оказва, че въпреки предприетите през последните години мерки за намаляване на тютюнопушенето угарките продължават да са вторият най-често срещан пластмасов замърсител в природата.
Страните - членки на ЕС, имат свобода сами да решават как да се справят с проблема. Повечето държави, включително България, заложиха на информационни кампании за вредите от безразборното изхвърляне на цигарени филтри, финансирани от тютюневите производители. В други като Дания и Испания компаниите доброволно поеха разходите за почистването им.
Има и такива, които се стремят да направят още по-решителни крачки и не само да събират ефективно фасовете, но и да ги превръщат в нещо, което е полезно за обществото.
В Словакия например наскоро стартира проект за преработването им в смес, с която се асфалтират пътища. Още по време на коледните базари в столицата Братислава бяха поставени специални контейнери, в които да се събират угарки, както и използвани пълнители за вейп устройства. Те са част от мащабно начинание, в което освен местната власт участват и няколко рециклиращи фирми. Идеята е вредните за природата цигарени отпадъци да бъдат превърнати във фибри, които да се използват при производството на асфалт.
Тя е на специализираната в екологични производства словашка компания EcoButt, която вече е успяла да създаде и първия в света малък път, асфалтиран с фасове. Нейни представители се вдъхновили да рециклират цигарени филтри, след като се запознават с австралийско проучване какви могат да са ползите от влакната им за строителната индустрия. След това разбират, че много предприемачи по света вече се опитват да ги превърнат в нещо полезно. Австралийски учени разработват
технология за
огнеупорни тухли
от фасове,
а японски – за направа на тениски. В Америка рециклираща фирма извлича целулозен ацетат от тях и го превръща в пластмасови топчета, от които се произвеждат мебели за пикник, раници и саксии.
Словашката компания търси нещо различно, което да вдъхнови хората да съдействат по-активно в поцеса по събирането на цигарените отпадъци. Така стигат до идеята за асфалта. Не само защото всички искат да се движат по добре поддържани пътища, но и защото при традиционното му производство често се използва целулозен гранулат, който се прави от дървесна маса. Тоест разработената от тях технология хем предлага да се справи с тоновете угарки, изхвърляни в природата, хем
да намали
изсичането на
гори заради
направата на
пътни настилки
“Началото беше трудно, срещите забавни, а бурните смени на идеята - изтощителни. През 2019 г. в сътрудничество с акредитирана лаборатория публикувахме изследване на физико-механичните свойства на асфалта с цигарени отпадъци. Това беше сравнителен анализ между неговите свойства и традиционната асфалтова смес. Изследователският екип доказа, че използването на цигарени филтри като модификатор на сместа няма ефект върху нейните свойства”, разказват от EcoButt.
Така те успяват да запалят и местните власти в Братислава да се включат в начинанието чрез разработване на система за разделно събиране на угарките. Ако съвместният им проект се окаже успешен, той може да даде сериозен тласък на усилията и в други държави по-ефективно да се справят с цигарените отпадъци. Изчислено е, че
всеки ден
човечеството
изпушва по
18 млрд. цигари,
като едва една трета от остатъците от тях достигат до рециклиране или се събират като отпадък. Причината основно е, че на много места хората са демотивирани да участват в инициативи за тяхното събиране. Когато го правят, те обикновено виждат, че фасовете в крайна сметка отново отиват в общия боклук, който се депонира някъде в природата, тъй като все още не съществуват системи за тяхното преработване. Затова словашкият проект се смята за изключително важен за усилията, които Европа полага да се справи с безразборното изхвърляне на цигарени отпадъци.