- Сред електоратите на ПП, ДБ и ГЕРБ тече образователна кампания що е реалполитик: ако някоя от трите сили излезе от властта, идват "Възраждане" и президентът
- Социолозите не са в таен сговор и всички изследвания потвърждават, че българите се умориха от избори и искат предвидимост
Имената на министрите за правителство, водено от Мария Габриел, да са ясни преди 6 март, а хардфеновете на отделните части в сглобката да се кротнат.
На подобен двоен натиск са подложени лидерите на “Продължаваме промяната”, Демократична България и ГЕРБ преди първата в историята ротация на премиери, която предстои на 6 март.
Видим знак, че има лекинко напрежение какво дими, дойде откъм “Да, България”. От тази партия спуснаха 11 условия на лидера си Христо Иванов в събота, за да преговаря за кабинет с премиер Мария Габриел. ...наличието на парламентарно излъчено правителство, което продължава приоритетите и реформите, заложени в основата на кабинета “Денков”, не може да бъде оправдание за нерешителност в извършването на реформи и за отказ от антикорупционни усилия, нито за неубедителни кадрови решения, които уронват доверието в подкрепящите правителството политически сили.
Партията посочи на своя Христо Иванов грешката,
че трябва да се въздържат от подкрепа на ярки политически лица за постове. Вероятно става дума за избора на Десислава Атанасова, шефката на парламентарната група на ГЕРБ, за конституционен съдия.
Подобен натиск очевидно се усеща и в “Продължаваме промяната”, където си знаят и без анализите на социолозите, че най-сериозно губят от участието си в т.нар. сглобка с ГЕРБ.
Защото
формацията на Петков и Василев се появи като отрицание на ГЕРБ
И вероятно заради това от ПП започнаха да образоват феновете си какво е реалполитик. Като през уикенда депутатът Христо Петров-Ицо Хазарта сподели дълго мнение в профила си във фейсбук. Текстът е от потребител, нарекъл се Михаил Панайотов, и в него се посочват както грешките от участието в сглобката, така и нуждата това да бъде прието, за да не управлява “Възраждане” или правителство на президента Румен Радев.
Данните на социолозите си приличат, но не защото има някакъв таен заговор помежду им, а защото на българина наистина му писна от кратки парламенти и служебни правителства след чести избори. Българите повтарят във всички проучвания, че предпочитат точно това правителство, в точно този формат, да продължи да управлява, защото нов вот ще донесе същото разпределение на силите, а и никъде не се вижда алтернативата.
Другата линия, по която и ПП могат да тушират недоволството, е със сигурност свършеното от екипа на Николай Денков, което се вижда с невъоръжено око. Разплитането на схемите в Държавната консолидационна компания, приетите промени в конституцията, национализирането на пристанище “Росенец” и забраната за внос на руски петрол, милиардите по плана за възстановяване, свиването на бюджетния дефицит, който правителството на Румен Радев предвиждаше да е над 6%, и дори първата площадка за медицински хеликоптери, която бе широко отразена от Лена Бориславова и Кирил Петков в понеделник.
Подобно бучене откъм твърдите ядра и партийните активисти очевидно тече и в ГЕРБ, където Бойко
Борисов за първи път в кариерата си на политик се сблъсква със сериозна вътрешна опозиция,
която иска да управлява и кадрува шумно, а не да партнира дискретно. Която трудно прие, че макар партията им да победи на изборите през 2023 г., правителството на Николай Денков/Мария Габриел бе излъчено с мандата на ПП-ДБ.
Да не говорим, че и бившата еврокомисарка не прилича на стандартния “ГЕРБ активист”, а умението ѝ да общува ефективно и тихо едновременно с Денков, Борисов, Петков, Иванов и Атанасов - превърна нея и колегата ѝ ротационен премиер, в нови, различни персонажи в познатия ни политически театър.
Затова и откъм ГЕРБ често се чуват разнопосочно говорене и оценяване на ефективността на ротационното правителство - има моменти, в които хората на Борисов припознават общите успехи, а когато има проблеми - се държат сякаш не участват във властта. Местните избори бяха урок за дълго управлявалата политическа сила, че в идните 10 години нито една партия няма да се радва на уюта сама да е във властта, а трябва да се научи да я споделя. Дори с опоненти.
Като засега от ГЕРБ успокояват своите твърди привърженици с уверенията, че при ротацията правителството ще е с техния мандат.
Габриел първа го обяви, а Денков опита да успокои отсрещната страна, че това било “технически въпрос”.
Паралелно с подобно успокояване на твърдите ядра
Денков и Габриел са започнали да предоговарят министрите
и да преценяват кой да остане и в следващото правителство. Като засега единственото сигурно е, че здравният министър Христо Хинков ще бъде сменен, след като сам пожела така.
Под лупа обаче се гледала и работата на министъра на отбраната Тодор Тагарев, на електронното управление Александър Йоловски, на културата Кръстю Кръстев.
Целта на Денков и Габриел е съставът на новия кабинет да е ясен още преди 6 март, когато сегашният министър-председател по предварителна договорка трябва да подаде оставка. Има очаквания новата версия на ротационното правителство да е с минимални промени.
Имената на новите министри ще бъдат обявени, когато е ясен целият пакет. Амбицията е на 6 март, когато подадем оставката, да имаме нов кабинет, който веднага да бъде внесен за разглеждане от Народното събрание, обяви в понеделника във Варна премиерът акад. Николай Денков. Като даде да се разбере, че не одобрява масовите смени.
Оценката на министрите е на финален етап, потвърди и бъдещият премиер Мария Габриел.
Академикът преброи, че това е седмият кабинет, в който той участва. Знам, че винаги има няколко месеца, които са необходими на един министър, за да влезе и усвои как да работи с администрацията. Всяка смяна, особено за по-кратки периоди, е доста рискова, ако няма готов човек, който да поеме задачата, обобщи Денков посоката.
Премиерът отговори и на исканията на ДБ от уикенда, че реално те повтарят вече направените заявки на ПП-ДБ още при съставянето на този кабинет. Основната причина за бързането при подбора на новите министри всъщност е да не бъде давано основание на президента Румен Радев да създаде период на междувластие.
И трите партии в сглобката
са укорявани от своите хардпривърженици за любезността към ДПС
И затова всички лидери от сглобката не спират да повтарят очевидното - има казуси в парламента и в държавата, които без партията на Ахмед Доган не могат да бъдат решени. След промените в конституцията идва ред на смените в регулаторите.
“По-добре Магнитски, отколкото Кремъл”, обобщи ситуацията в сглобката политик, участващ в преговорите за новия кабинет. (24часа)