Трябва да продължим да спазваме ангажиментите, които двете държави поехме в процеса на преговорите, казва Бръндуша Йоана Предеску
"Румъния и България вече са част от Шенгенската система, след като преминахме първия етап. Преди една година всичко изглеждаше много мъгляво, но сега направихме този скок. Не бих го нарекла исторически, но Румъния и България сме в Шенгенската система." Това заяви румънският посланик у нас Бръндуша Йоана Предеску пред Десислава Банова-Плевнелиева в рубриката "Тук и сега" по Нова тв.
По думите на посланичката процесът трябва да бъде завършен, като приключим със следващия етап, а именно: сухопътните граници. "Но Европейската интеграция не само за нашите две държави е динамичен и непрекъснат процес. Тоест аз по-скоро бих подчертала позитивната динамика на този процес и смятам, че той беше постигнат. И нещо много важно, постигнахме го заедно, работейки рамо до рамо", каза Нейно Превъзходителство.
Бръндуша Йоана Предеску е извънреден и пълномощен посланик на Румъния в България от март 2021 г. Преди това е била посланик в Нидерландия и постоянен представител в Организацията за забрана на химическите оръжия (2016 - 2020).
"Това, което ми харесва в България, е фактът, че българите се гордеят изключително много с това, което са. Те не се срамуват да кажат: „Аз съм българин". Те ценят изключително много оригиналността на своя език, като започнем, разбира се, с това, че се гордеят със своята азбука, която е част от световното културно наследство. Това много ми харесва", каза още посланик Предеску. Тя допълни, че е момиче, израснало в Букурещ, и в София се чувства толкова много като у дома.
По повод позицията на Австрия, която е против влизането на Румъния и България в Шенген, посланичката каза: "Може би просто трябва да се вслушаме в техните собствени политици, които казваха през цялото време, че нямат нищо против - не харесвам думата „против" – Румъния и България, а имат проблем с начина, по който Европейският съюз се справя с незаконната миграция. Ние не споделяме напълно становището, че системата е счупена, тъй като моята страна, както и вашата, вече имаме изключително силен принос в това да покажем, че системата всъщност работи. И е добра за нас, и ние сме тук, на външните граници, и вършим своята работа."
За да получат България и Румъния пълноправно членство в Шенген, трябва да продължат да спазват ангажиментите, поети от двете държави в процеса на преговорите, смята посланик Предеску.
"Нашите ангажименти да охраняваме външната граница, да прилагаме също така разпоредбите на Дъблинския регламент са принос за сигурността на целия Европейски съюз. Така, както виждаме ние нещата в Румъния, решението през декември не съдържаше за нас нови, неочаквани условия. Не харесвам думата условия, защото ние вече правим това, което е записано там."
Посланичката обясни, че двете държави са работили буквално до последния ден на миналата година, за да бъде постигнато изпълнението на първия етап.
А от 31 март Румъния и България започват да издават краткосрочни шенгенски визи на лица, които искат да влязат в ЕС от трети държави, обясни Нейно Превъзходителство. "Това всъщност вече е де юре признание, защото нашите две държави ще могат да издават шенгенски визи, което вече означава, че сме част от Шенген. Разбира се, без да сме се присъединили към Шенген със сухопътните граници, процесът очевидно не е завършил", каза посланик Предеску.