ЮЗУ "Н. Рилски" още не е получил по официален ред информация за резултатите от проверка на МОН, при която бяха откри редица нарушения. "Подателят на сигнала до МОН е напуснал преподавател с дългогодишен стаж в университета, който многократно е подкрепян и стимулиран в своята академична дейност. Може само да гадаем какъв е неговият личен стремеж за целенасоченото представяне на негативен и очернящ образ на ЮЗУ ,,Неофит Рилски" пред медиите и широката общественост", се казва в официално становище на вуза от днес. Ръководството заявява, че ще направи всичко възможно "за установяване на обективната истина, както и ще използва всички предвидени от закона средства, за да защити престижа и доброто име на университета".
"Длъжни сме да запазим доверието на всички наши студенти, преподаватели и служители в ситуация, в която по повод на горепосочената проверка, определени медии и институции се опитват да се представят неизяснени обстоятелства като окончателни заключения", допълват още от вуза.
Сигнал до Министерството на образованието бе подаден от доц. Стефан Дечев, бивш преподавател по история. При проверката МОН е установило, че в ЮЗУ са нанасяни оценки, които не са вписани в изпитни протоколи, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Голяма част от учебната документация в Правно-историческия факултет на университета се води непрецизно, некоректно, допуснати са редица технически грешки, поправки на заглавия на дисциплини, грешки в хорариума, както в ECTS кредитите по отделните дисциплини. Това са част от констатациите от извършена проверка в университета, която беше разпоредена от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков. Повод за това са сигнали за неправомерно нанесени оценки на студенти без да са положени изпити.
От проверените главни книги на специалностите „История", „История и археология" и „Архивистика и информационна сигурност" – на случаен принцип, от випуск 2015 г. до випуск 2020 г., комисията установи 58 случая на нарушение на изискванията на Наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища. В допълнение към посочените по-горе нарушения липсват изпитни протоколи, но от тях са били нанасяни оценки в главните книги. В други случаи липсват номера и дати на изпитни протоколи, както и оценки по определени дисциплини. Има коригирани текстове с коректор, неподписани оценки и невписани оценки в главната книга при издадени дипломи.
От проверените главни книги по специалността „Право" с всички студенти–редовно обучение, записани от 2015 г. до 2018 г., комисията установи 80 случая на нарушение на Закона за висшето образование и на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Право" и професионална квалификация „юрист". Сред нарушенията са: обучение в съкратени срокове, преместване от друго висше училище от друга специалност, неспазване на продължителността на обучението, неспазване на хорариума по задължителните дисциплини, както и признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга.