Панагюрище отбеляза 168 години от рождението на Райна Попгеоргиева Футекова. Пред паметника й на едноименния площад с минута мълчание и свеждане на глави кметът на община Панагюрище Желязко Гагов, представители на културни институции и ученици от различни образователни институции почетоха паметта й.
Слово за делото на Знаменоската прочете Ирина Конова, уредник в Къща музей „Райна Княгиня". „Името на Райна Княгиня ни вълнува и ще продължава да вълнува и потомците ни като символ на патриотизъм, на твърдостта на българката, на нейната готовност рамо до рамо с мъжете да отстоява свободата", каза в словото си Ирина Конова.
В знак на признателност към делото на Райна Княгиня венци и цветя поднесоха кметът на община Панагюрище Желязко Гагов, Исторически музей-Панагюрище, Общинска библиотека „Стоян Дринов",„Асарел-Медет"АД, представители на всички училища в Панагюрище.
После по традиция присъстващите се поклониха и пред тленните останки на Райна Княгиня в двора на родната й къща.
Учителката Райна Попгеоргиева Футекова участва в подготовката на Априлското въстание и извезва главното знаме. При тържественото му освещаване го развява и по-късно получава прозвището Знаменоската. Завършва училище за акушерки в Русия и се връща в България. Омъжва се за Васил Дипчев, който е кмет на Панагюрище. Двамата имат петима сина – Асен, Владимир, Георги, Иван и Петър.
През 1898г. семейството се премества в София, където същата година умира съпругът й. По-късно, при нещастен случай, умира и синът й Петър. Поборническата пенсия не достига и Знаменоската работи като акушерка, за да даде образование на децата си. Скръбта и несгодите бързо стопяват силите й и тя умира на 29 юли 1917 година в София.