Изпълнителният им съвет препоръча на четиримата депутати, а и на другите от ПП-ДБ да не подкрепят Десислава Атанасова и Цвета Рангелова
По-малко от 24 часа преди парламентът да пристъпи към гласуване по вече направените кандидатури за конституциoнни съдии един от участниците в (не)коалиционното управление внезапно обяви, че няма да подкрепи съюзниците си.
Изпълнителният съвет на "Зелено движение" посъветва депутатите от ПП-ДБ да не подкрепят Десислава Атанасова, която е номинирана за конституционен съдия от ГЕРБ. Зелените са част от "Демократична България", а от там и част от коалицията на ДБ с "Промяната".
От формацията смятат, че процедурата за попълване на местата в КС създава съмнения за разпределение на партийни квоти. "Предлагането само на една номинация от страна на ПП-ДБ без достатъчно предварително вътрешно обсъждане, както и подкрепата за номинацията на ГЕРБ от страна на председателите на коалицията ПП-ДБ, не е съгласувано с партия "Зелено движение", част от обединението", недоволен е малкият коалиционен партньор. Де факто те отправят задочна критика към съпредседателя на ДБ Христо Иванов, чийто подпис стои под номинацията на Атанасова. ПП-ДБ пък официално са номинирали единствено проф. Борислав Белазелков.
Даниела Божинова, която е съпредседател на формацията от средата на ноември, обясни за "24 часа", че те не са представяли своя кандидатура за КС, така че нямат конфликт по тази линия. Но са категорично против избора на Атанасова. Божинова обаче очаква още в петък въпросът с конституционните съдии да бъде решен и да не се стига до отлагане на процедурата за попълване на местата в КС.
Според партийното ръководство номинацията на Атанасова "създава напрежение и съмнения в обществото относно изпълнение на изискванията на Конституцията за заемане на поста и надделяване на политическите над професионалните качества". Подобни възражения за политически, а не професионален избор важат и към номинацията на депутатката от "Възраждане" Цвета Рангелова.
През декември зелените обявиха, че начинът, по който ще бъдат избирани членовете на институции като КС и регулаторни органи, е тест доколко успешна е проведената конституционна реформа. И макар да бяха доволни от промените, предупредиха за риск от номинации и избор на кандидатури по Унеобосновани с обществения интерес партийни договоркиФ.
Препоръката на партийното ръководство за неподкрепа на Атанасова няма задължителен характер, но опира до съвест, подчерта Божинова. Тя самата ще спази препоръката. Освен нея депутати на зелените са предшественикът й Владислав Панев, Васил Тодев и Илина Мутафчиева. Всеки от тях обаче сам ще реши какво да прави на вота.
"Просто сме зелени с червени линии", заяви съпредседателката на партията. Другите червени линии ще са свързани с други зелени закони - с АЕЦ, защитата на Черноморското крайбрежие, новия закон за поставяне на ветрогенератори в морето, т.нар. "морски перки". В партията тепърва ще правят проучвания по текстовете.