- По-добре да построят две нови детски градини, казват повечето от жителите на града в анкета на "24 часа"
- Има по-важни проблеми за решаване - чистота, транспорт, ремонти, смята кметът Костадин Димитров
Демонтаж на паметника на Альоша или две нови детски градини?
Този въпрос коментират пловдивчани, след като темата за премахването на съветския воин от хълма Бунарджика отново излезе на дневен ред.
Десетки се събраха пред местния парламент
в сряда, за да кажат "не" на събарянето. Искането за това е на двама съветници от ДСБ - Владимир Славенски и Йоно Чепилски.
Да протестират, дойдоха депутатите от БСП Георги Свиленски, Манол Генов, Кристиан Вигенин, Иван Ченчев и Иван Петков.
"Альоша - да, фашизъм - не!", "Да спасим Альоша от новите варвари", "В общинския съвет няма място за нацизъм", гласяха част от плакатите. Виждаха се и руски знамена.
Темата за преместване на паметника изобщо не влезе в дневния ред на местния парламент. Още в комисиите миналата седмица съветниците решиха, че по този въпрос трябва да има референдум и да се направи финансов разчет колко би струвало допитването и евентуалното премахване.
По груби изчисления сумата се очертава доста солидна и дори стряскаща.
"Приключилият наскоро референдум в село Белащица струва 30 хил. лева, а имащите право на глас там бяха 1700 души.
В Пловдив избирателите са малко над 300 хил. Направете сметка колко средства са нужни. Поне 6 млн. лева. Отделно демонтажът на Альоша никак няма да е евтин, тъй като става въпрос за
масивен гранит и огромно количество бетон,
да не говорим, че е в защитена зона", обясниха пред "24 часа" съветници.
Според тях изготвянето на финансовия разчет ще отнеме много дълго време. Така въпросът с местенето ще се проточи. А и кметът Костадин Димитров не поставя този въпрос сред приоритетите си.
"Пловдив има по-важни проблеми за решаване от преместването на Альоша. Това са чистотата, транспортът и ремонтите, които мъчат града", каза той.
Съгласен е, че паметникът на съветския воин е на най-високото място на хълма, а този на Левски е в подножието му. Но според него първо трябва да бъдат решени проблемите, които засягат хората, а след това тези, които "просто политизират настроенията".
Анкета на "24 часа" сред пловдивчани показва, че доста от тях предпочитат с парите за референдум и демонтаж да се построят две нови детски градини. Местата и без това не достигат за всички. Особено в яслите, където дефицитът е над 400.
Не е ли по-добре да се помисли за децата,
отколкото да събаряме паметници,
попита 57-годишната Лилия Борисова. Има обаче и немалко, които не желаят да виждат гранитния солдат на върха на единия от 6-те хълма.
"Израснах с Альоша. Прозорците на апартамента на родителите ми гледаха към паметника. Първо си пиех млякото в компанията на този монумент, а после и кафето. Добре, че се преместих в друг квартал, та не се налага и виното да си пия в неговата компания. Но очевидно няма да доживея демонтажа му", отчаяна е Венета Михайлова.
Засега по всичко личи, че няма шанс Альоша да последва съдбата на Паметника на Съветската армия в София.
"Хора, бдете!", призова с думите на Юлиус Фучик депутатът от БСП Иван Ченчев. По думите му всеки общински съветник трябва да е загрижен за своите съграждани.
"Свободомислещите в България водят война с паметниците. Видяхте какво се случи в София. Нарязаха един символ, който много български граждани носят в сърцето си. Това не бива да се повтаря в Пловдив", призова той.
В същото време протестиращи пееха на руски: "Стоит над горою Алёша/ в Болгарии русский солдат".
"Историята не може да се подлага на референдум, паметта на милионите загинали хора и над 30-те хиляди български войници не подлежат на допитване", отсече организаторката на протеста Весела Станчева, председател на сдружение "Завера".
Кръв ще се лее, чу се глас от множеството
"Това не е монумент на Путин и не е построен от него. Усилието да се вкара Альоша в сегашния контекст е безсмислено, безумно, бих казал. Той е паметник на хората, победили нацизма през Втората световна война", заяви Кристиан Вигенин.
Част от протестиращите влязоха в залата на общинския съвет, постояха и като видяха, че точката изобщо не фигурира в дневния ред, си тръгнаха.
Двамата съветници от ДСБ, които искат преместването на монумента, държат на своята позиция.
"Днешният протест не променя мнението ни. Продължаваме да настояваме, че този паметник не представлява друго освен символ на Съветската армия", посочи Владимир Славенски. Той си представя монумент на Левски на върха хълма след демонтажа на Альоша.
Друго предложение, което се обсъждало, било да издигнат паметник на хан Маламир, присъединил Пловдив към българската държава.
Твърденията, че на върха на Бунарджика в древността е имало статуя на Херакъл, които напоследък се тиражират, категорично се опровергават от директора на Археологическия музей в Пловдив доц. Костадин Кисьов.
"В най-горната част на тепето нищо такова не е имало и не открито по археологически път. В подножието е съществувал некропол, но по склоновете на хълма няма намерени археологически структури", категоричен е той.