В никакъв момент и под никаква форма не е обсъждана промяна в изучаването на стихотворението „Аз съм българче" от Иван Вазов. Това се посочва в категорична публична позиция на Министерството на образованието и науката. Повод за нея са поредица от неверни внушения на политици, които през последните дни разпространяват фалшиви твърдения, свързани с творбата и изучаването ѝ в българските училища.
Всичко започна с материал на радио "Свободна Европа" във фейсбук, в който наред с признанието на министъра на икономиката Богдан Богданов, че са ни необходими 100 000 работници от трети страни, четем и следното:
"Няма как децата на 100 000 имигранти да се почувстват пълноценна част от българското общество, ако са длъжни да учат „Аз съм българче", без на образователната система да ѝ хрумва, че и те биха могли да научат българските деца на нещо и да обогатят живота им".
Този цитат възпламени такава истерия в социалните мрежи, че потребителите дори започнаха кампания под надслов "Да запазим българската поезия жива", а редом с нея, се завърнаха и старите страхове, че творбите на Христо Ботев ще бъдат изтрити от учебниците по българска литература, заедно с Васил Левски, който ще бъде заличен от историята.
Опасенията, че "Аз съм българче" ще бъде забранено, подхвана веднага и политическата гилдия, известна с "патриотичните " си тежнения. Първи своето мнение във фейсбук изрази общинският съветник в София от ВМРО Карлос Контрера.
"Очевидно България се подготвя като терен за буферна зона, където нелегалните мигранти, изповядващи исляма в голямата си част, да бъдат отделяни и тези, които ще бъдат полезни на западноевропейските икономики, да бъдат придърпвани, а тези, които не вършат работа - да стоят в буферната зона и какво се случва - няма значение. Тезата да станем плуралистично общество е ултра либерална - заради 100 000 души 6-7 милиона българи трябва да си променят образователната система. Това е цинизъм и въпросът не опира само до "Аз съм българче". Няма да се спрат само с "Аз съм българче", тепърва ще има всякакви екзотични идеи от този тип. Цялата идея е в изречението, че образователната ни система е етноориентирана - към българите. Е, към кого да е? Към джендърите ли? С подобни статии се подготвя почвата за атаката през институциите, защото в момента управляват ултра либералите, с подкрепата на ГЕРБ и ДПС.
Започва преформатирането на децата през образователната система и е типична денационализаторска кампания, която се бори с националното чувство, с традиционните ценности", написа Контрера в своя пост.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов последва Контрера и в своя профил написа:
"Според "Свободна Европа" стихотворението "Аз съм българче" трябва да се премахне от учебниците, а българчетата трябва да почнат да се учат от децата на нелегалните емигранти.
Трябва ли да ви обяснявам за пореден път, че САЩ искат да унищожат България и българския народ? Единственото решение е управление на Възраждане, а първата стъпка е победа на евроизборите след пет месеца, на 9 юни. Време е да освободим не само България, но и Европа от токсичното американско управление".
Според лидера на БСП Корнелия Нинова "забраната" на творбата в безумие и поредната крачка към обезродяването.
"Недопустимо е да се посяга на историята, на българския език. Поредният етап от асимилацията. Това трябва да спре и то зависи от българския народ – да се възпротиви, но активно, а не само по телевизора", каза Корнелия Нинова пред БНТ.
Няколко сайта и фейсбук профилите им упорито подклаждат истерията. В социалната мрежа започнаха де се появяват "достоверни информации", че от учебниците по литература ще отпадне Ботев, а от учебниците по история - Левски. В истерията, повярвали, се включиха и реални хора, част от тях висшисти, учители, журналисти - те кълнат дари с нецензурни попръжни сглобката, която се поддала на лошите американци и иска да заличи историята ни.
Стихотворението „Аз съм българче" се изучава още в първи клас. В одобрената учебна програма на МОН, която е задължителна за всички училища в Република България, е записано, че учениците трябва да могат да рецитират творбата.
"Внушенията, че са възможни изменения заради чужди граждани, са лишени от смисъл, тъй като в България от години има ученици с друго гражданство, които се обучават в българската образователна система. За тях важат същите правила и в този смисъл те трябва и се научават да рецитират „Аз съм българче" още в първи клас. Опитът показва, че това не представлява трудност за децата", съобщиха още от МОН.
Само преди няколко месеца приключи прегледът на учебните програми, в това число в тези за първи клас. Нито в крайните текстове, нито в хода на обсъжданията, са били коментирани каквито и да е промени, свързани със стихотворението „Аз съм българче". Това е още едно доказателство, че подобни обсъждания не са водени по никакъв начин в никакъв момент в Министерството на образованието и науката.
МОН за пореден път призовава политиците да не спекулират с българското образование с политически мотиви – подобни дезинформации са не само вредни, но и опасни.