Здравните услуги са поскъпнали с 8,1% през 2023-а
За първи път от 2 години и половина годишната инфлация в България пада под 5%. За декември националната статистика отчете 4,7% поскъпване на годишна база, колкото беше и през септември 2021 г. Оттогава обаче тя рязко набра ход и за броени месеци годишното поскъпване стигна до 18%. След това започна да намалява, но много бавно.
В момента на практика
България е на четвърто място в ЕС
по годишно нарастване на цените с уговорката, че все още има 9 държави, които не са обявили данните си за декември.
Според хармонизирания индекс, който се взема предвид при отчитане на критериите за еврозоната, годишната инфлация у нас за декември е 5%. Това е с около 2 процентни пункта над средната за страните от еврозоната и далеч надвишава допустимото. За приемане в еврозоната тя трябва да е максимум с 1,5 процентни пункта по-висока от инфлацията на трите държави с най-нисък показател.
През декември средният индекс на поскъпване е 0,3%, горе-долу около средното му ниво за последните няколко месеца.
Храните отдавна не са основният двигател на ръста на цените но с няколко изключения. Например стоката, която е поскъпнала най-много на месечна база през декември, са краставиците, които са повишили цените си с 12,8%. (Виж инфографиката).
Храните представляват обаче около 30% от разходите на българина и затова
създават усещането за по-висока инфлация,
отколкото отчита статистиката. През декември обаче те са поскъпнали с 0,7%, а за цялата 2023 г. - с 5,6%.
За сравнение, за същия период здравните услуги са поскъпнали с 8,1%, а храненето в ресторант - с 9,5%.
Поскъпването през последния месец на 2023 г. идва най-вече по линия на туризма в празничния сезон. Туристическите услуги например са поскъпнали с 5,6%, а само хотелските нощувки - с цели 11%. По същия начин се представят и самолетните билети за международни полети - само през декември те поскъпват с 10,7%.
Две са стоките, които
бележат най-голямо поевтиняване за последните 12 месеца
- олиото и природният газ. През декември техните цени са съответно с 21,1 и с 22,8% по-евтини, отколкото са били през декември 2022 г. Трябва да се отбележи обаче, че става дума за сравнение, което тръгва от твърде висока база - това бяха и двете стоки, които най-много поскъпнаха през предходната 2022 г.