Минимални ще са промените след ротацията, атаките към министри били некоректни и заради политически интереси, обяви премиерът
Като “абсолютно неадекватна” определи премиерът Николай Денков критиката, отправена от вицепрезидента Илияна Йотова към правителството.
“Ако имаме служебен кабинет, в който само един човек решава и назначава всички, тогава няма и отбор. Имаме само треньор. Така ли трябва да разсъждаваме - не”, заяви той.
Предната вечер от Белово, където бе за празника на града, Йотова атакува с думите: “Министерският съвет - в сегашния си вид и след ротацията, е “Б” отборът. “А” отборът са председатели на парламентарни групи, някои от председателите на парламентарни комисии. Те вземат решенията. Досега Министерският съвет ги изпълнява според своите възможности”.
Премиерът в отговор вчера припомни настоятелно, че България е парламентарна република и има разделение на властите. “Тази критика е абсолютно неадекватна. Министерският съвет си има права и задължения, Народното събрание - също. Всеки трябва да си върши работата”, продължи акад. Денков. И допълни, че много пъти е имало разминавания в позициите им - МС се наложи за дерогацията например. В други случаи парламентът в своите правомощия е решавал какво да се случи.
Почти по същото време в същия дух думите на вицепрезидентката коментира и Мария Габриел. В България има работеща изпълнителна и законодателна власт, които имат общи приоритети, отвърна тя на Йотова.
“Виждаме устойчивост и стабилност в страната, защото изпълнителната и законодателната власт работят, говорят си, имат диалог и споделят общи приоритети. И ако това е отборът на България, който споделя общи ценности, отбелязва общи резултати заедно в парламент и изпълнителна власт, това е начинът, по който виждаме страната”, каза Габриел пред репортери на конференция за младежките политики в София.
Двамата с акад. Денков бяха единодушни и в призива си министрите да бъдат оставени да си вършат работата до март, когато предстои гласуването на втория кабинет на ПП-ДБ и ГЕРБ, вече начело с бившата еврокомисарка.
След среща с партийните лидери е постигнато съгласие, че “ще бъдат ограничени промените - там, където смятаме за необходимо”, съобщи Денков, припомняйки, че водещи в решението за министрите ще са двамата с Габриел.
“Министър Хинков прибърза с това изявление” - това е оценката на премиера за направената от здравния министър заявка за оттегляне.
“Можеше да го обсъдим преди това. Но както казах, много голям е натискът към тях, много несправедливи са критиките, включително и от президентството. Тези хора работят за държавата и бизнеса и ако непрекъснато им пречим и ги натискаме, това им пречи да си свършат работата”, коментира още той.
Поне 80% от критиките, които се чуват публично, са неадекватни, некоректни и резултат на някакви политически интереси, убеден е акад. Денков. “Наличието на критика на някой министър не означава, че трябва да се смени”, отсече той. Минимални щели да са смените на ротацията.
“Отношението ми към министър Калин Стоянов ще зависи от неговото към биячите в МВР. В момента той реагира сравнително адекватно, радвам се, че и по отношение на Стара Загора след една доста непремислена реакция в първия ден във втория се коригираха”, коментира Денков вътрешния министър. След погрома на протеста срещу БФС той му потърси отговорност, но ГЕРБ и ДПС категорично защитиха Стоянов. Самият министър в последните дни заявява готовност да остане начело на МВР и при премиер Габриел.
Има още какво да се желае, но това не е основание за смяна на министър, без да е ясно имаме ли по-добра алтернатива, бе вчерашният коментар на Денков.
Заявка да остане, ако получи покана от Габриел, направи и военният министър Тодор Тагарев независимо от критиките към него и скандала около непоканените лидери на парламентарни сили на Богоявленския водосвет. Всъщност досега нито един министър освен здравния Хинков не е заявил намерение да не продължи след март.