Решението е на ВКС - така хората, които ще се явяват по делата, няма да имат допълнителни разходи
Пловдивският районен съд ще гледа процеса срещу 26-годишния Георги Георгиев - подсъдим, че е нарязал с макетно ножче и е заплашил с убийство 18-годишната Дебора Михайлова. Решението е на Върховния касационен съд, където се озова делото след отказа на всички районни съдии от Стара Загора да го гледат. По закон, когато това се случи, върховните съдии решават къде да пратят материалите. Винаги се избира най-близкият съд, за да не се натоварват с допълнителни разходи хората, а и да не се затруднява тяхното явяване.
Точно тези аргументи са посочили върховните съдии при избора на Пловдивския районен съд. Според тях той е близо до Стара Загора, което няма да затрудни явяването на свидетелите и експертите, няма да ги вкара в харчове, а в същото време се намира в друг съдебен район.
През декември всички районни съдии от Стара Загора
отказаха да гледат делото с
твърде лаконични мотиви,
придържайки се към най-общата формулировка в закона, без да навлизат в конкретика. Част от тях не искаха, защото са се явявали по делата за определяне на мярката за неотклонение на Георги Георгиев, макар че от години това не е пречка.
“Други са се отвели с оглед публично разпространените съмнения в безпристрастността и обективността им при разглеждане и решаване на делото”, обясниха преди дни от съда.
“ВКС, като съобрази, че страните имат право на разглеждане на делото от независим и безпристрастен съд, прие, че е налице необходимост от промяна на подсъдността”, съобщиха от върховния съд в понеделник.
В действителност законът не изисква от магистратите подробно да обясняват защо отказват да гледат дадено дело. Достатъчно е само да посочат, че тяхното явяване може да породи съмнение в пристрастност.
26-годишният пазач на кръчма,
който и в момента е в ареста,
има три обвинения
Първото е, че на 26 юни м.г. с особена жестокост и по особено мъчителен за жертвата начин чрез нанасяне на удар с юмрук в главата и 18 порезни рани с макетно ножче е причинил на 18-годишното момиче двустепенна средна телесна повреда и я е обезобразил. За това престъпление законът предвижда от 2 до 10 г. затвор. Второто обвинение е, че на 26 юни е принудил Дебора да претърпи нещо, противно на волята си, като е остригал с електрическа машинка част от косата ѝ, употребил е сила, удряйки я с юмрук в лицето. Наказанието за това е до 6 г. затвор. Същото наказание се предвижда и за третото обвинение на Георгиев - че в периода от април до 25 юни м.г. 6 пъти се е заканил с убийство на Дебора.
Въпреки че районният съд в Пловдив ще гледа делото като първа инстанция, то втората продължава да бъде Окръжният съд в Стара Загора. Именно там обаче в края на юни м.г. пуснаха на свобода Георгиев с мотива, че травмите на Дебора били лека телесна повреда. Най-вероятно, когато след време делото стигне до тях, те ще последват примера на колегите си с отводи.