Премиерът: България ще внася ток, докато не си модернизира енергетиката, за да произвежда евтин
Второто плащане по плана за възстановяване ще се случи до пролетта. Такива са очакванията на премиера Николай Денков, който отговаряше на депутатски въпроси в петък по време на блиц контрола в парламента.
От Министерството на финансите уточниха, че чекът ще е за около 700 млн. евро. На 9 октомври миналата година ЕК съобщи, че България е депозирала искане за второ плащане от 724 млн. евро.
Премиерът подчерта, че за последните 7 месеца били приети много от законите, а 90% от реформите за второто плащане вече са били изпълнени. Предстояли още едно или две решения, а парите се очаквали до пролетта, увери Денков.
В края на миналата година финансовият министър Асен Василев очакваше това плащане до края на януари или началото на февруари. Сега Денков съобщава за пролетта.
Една от причините за забавянето е това, че икономиката ни се справя добре, обясни той.
“Поради по-добро представяне на българската икономика цялото финансиране по плана беше свито от 6,26 млрд. на 5,68 млрд. евро. Имахме забавяне, свързано с преговори с ЕК в частта за въглищните централи”, допълни Денков.
Сред другите причини за забавянето изтъкна несвършена работа от служебното правителство и неприети законови изменения заради липса на работещ парламент.
Премиерът напомни, че сме щели да загубим 2,4 млрд. лв. по Механизма за справедлив преход, ако правителството не се бе справило с териториалните планове за въглищните региони.
“Преди два дни отново се срещнахме с енергетиците и миньорите. Ако има проблем в мините и в държавния ТЕЦ, това е, защото години наред хора в тази зала ги лъгаха, че нещата могат да продължават така, както бяха”, заяви пред депутатите Денков.
А по повод факта, че внасяме ток, коментира: “Тече технологично състезание за това как да бъде произвеждана по-евтина електроенергия. България е част от регионалния пазар и трябва да обновим своите технологични мощности, за да сме конкурентни. Вносът не е, защото няма мощности, а защото токът ни е по-скъп в определени дни. Внасяме, защото е по-евтино.”
Ако стопираме процеса на енергийно технологично обновление, би имало проблем, защото няма да сме конкурентоспособни, подчерта премиерът.