- След като официално шефката на групата беше номинирана, Борисов води ГЕРБ
- Става най-младата в съда
- Бъдещите им колеги орязаха нейния и на Белазелков мандат
- И ДПС се подписа за двамата
Бойко Борисов застана начело на парламентарната група на ГЕРБ, след като официално настоящата шефка Десислава Атанасова стана кандидат за конституционен съдия. Срокът за номинации изтече вчера.
Това е едва вторият път, когато лидерът поема и формално ръководството на депутатите си. Последно бе начело на групата в 42-ото народно събрание, когато ГЕРБ бе опозиция на кабинета “Орешарски”.
Мандатът тогава
бе по-малко от
година -
до август 2014 г.
След предсрочния вот, спечелен от ГЕРБ, Борисов за кратко пак оглави групата в 43-ото НС, но после се закле като премиер на второто си правителство.
Шеф на депутатите стана бившият му заместник Цветан Цветанов, а от 45-ото НС (2021 г.) Атанасова неизменно оглавяваше групата.
Другата кандидатура на мнозинството е пенсионираният съдия от ВКС Борислав Белазелков, издигнат от ПП-ДБ, както “24 часа” първи съобщи. И двете имена бяха официално внесени с подписите на Бойко Борисов, Кирил Петков, Христо Иванов, Делян Пеевски и депутати от трите групи.
45-годишната Атанасова ще е най-младият член на Конституционния съд в историята му. Досега първенството се държеше от Красимир Влахов и Пламен Киров, заели креслата на по 46 години.
Преди 14-те си години в политиката тя има изискуемия правен стаж. От 2002 г. е съдебен кандидат в Окръжен съд - Русе. От 2005 г. е последователно за по две години юрисконсулт в областния психодиспансер в Русе и в областната болницата - до 2009 г., когато влиза в парламента.
“Познавате я всички, има опит в 9 парламента, всички правни комисии, законотворчество голямо. Думата съдия е малко условна, присъди не се издават. Тя има голям политически, правен и юридически опит”, мотивира номинацията ѝ Борисов. Убеден е, че ще се справи добре.
Самата Атанасова
призна, че
ѝ липсва
магистратски
опит, но
парламентарният
ще да помага
И обеща “да пази правото дори от закона”.
На укора, че се праща политическа фигура в КС, Борисов напомни, че и досега там е имало такива. Даде пример с последното попълнение - Янаки Стоилов бе излъчен от президента в КС веднага след края на мандата му като служебен правосъден министър. “Качествата на г-жа Атанасова далеч надвишават качествата, които има като юрист Янаки Стоилов”, заяви Борисов.
Докато той обявяваше кандидатурата ѝ, КС единодушно реши, че мандатите на двамата нови колеги ще са около 6 години и 10 месеца.
Тълкуването беше заради питане на президента Румен Радев какъв е мандатът на конституционен съдия, който е избран или назначен след предвиденото обновяване на състава.
Пълният мандат в КС е 9 г., но целият състав не се сменя наведнъж, а по 4-ма на всеки три години. Двамата, които парламентът избере сега, влизат на местата на бившите съдии Георги Атанасов и Гроздан Илиев. Техните мандати обаче не приключиха по едно и също време - на Атанасов завърши през ноември 2021-а, а на Илиев през февруари 2022-а. Неговият също не беше пълен - влезе на мястото на бившата съдийка Венета Марковска, която, въпреки че беше избрана от парламента, не встъпи в КС, защото президентът Росен Плевнелиев напусна демонстративно нейната клетва.
Това означава, че сега депутатите трябва да се разберат кой от двамата за чие място се кандидатира. Според юристи може и да се уеднаквят двата мандата, така че едновременно да приключат.
“Възраждане” пък издигна депутатката си Цвета Рангелова, която опита и за кмет на Благоевград през есента.
Преди гласуването в пленарна зала тримата ще бъдат изслушани пред комисията по конституционни въпроси. Освен това трябва да се проверят в ГРАО за българско гражданство. За разлика от депутатите, които вече може да са с двойно гражданство, при конституционните съдии е задължително да са само с българско.
После се насрочва заседание, на което се преглеждат документите, и едва тогава се обявява дата на изслушването. През това време неправителствени и професионални организации изпращат становища и въпроси към кандидати, които също ще им бъдат зададени.
За избор на конституционен съдия
е необходимо
обикновено
мнозинство,
затова не се очакват никакви пречки пред избирането на Атанасова и Белазелков. Лидерът на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски увери, че те ще подкрепят и двамата.
Така може да се очаква, че цялата процедура ще отнеме около две седмици. Но е напълно възможно и много по-малко на фона на ударното приемане на промените в конституцията на 3 гласувания само за 10 дни.
Именно промените в основния закон ще бъдат най-важното дело, което ще решават новите конституционни съдии. Поправките, които са в сила от 26 декември, вече бяха пратени в КС от президента Радев, а вчера ги атакуваха заедно и “Възраждане”, и ИТН.
Десислава Атанасова обаче е един от вносителите на промените в основния закон и е гласувала за тях. Според юристи тя може да участва в обсъжданията, но е добре
да не участва
във финалното
гласуване в КС
по промените
в конституцията
Така постъпи Янаки Стоилов, който не беше на заседанието, когато се обсъждаше неговото питане като служебен правосъден министър дали има право да иска отстраняване на главния прокурор.
На мястото на Атанасова се очаква в парламента да влезе областният председател на СДС в Русе Драгомир Дамянов. Той бе депутат в краткия 48-и парламент, след като успя да пренареди листата на ГЕРБ с преференции. И на последния вот направи разместване, но повече лични гласове получи Георги Кръстев и така Дамянов остана резерва.