Местим полиция от границата към малките населени места, обяви вътрешният министър пред депутатите
Кварталните полицаи работят извънредно, включително в събота и неделя, за да връчват електронни фишове и наказателни постановления на нарушители. Това стана ясно от изслушването на вътрешния министър Калин Стоянов в ресорната парламентарна комисия. “Районни инспектори ми споделиха, че имат много работа, а в последните 2 месеца са свръхнатоварени.
Работят по линия на КАТ, без да са
пътни полицаи Обучили са ги, връчили им таблети и правят проверки”, каза депутатът от “Възраждане” Александър Арангелов, който е бивш служител в МВР. А министърът потвърди.
“Това, че тази информация е достигнала до вас, е добър индикатор за работата ни. Борбата с пътния травматизъм е приоритет. В последните месеци много натегнахме ситуацията. Районните инспектори имат правомощия да работят и по линия на КАТ, за да излезем от тази ситуация, която виждаме по пътищата. Да, ангажирани са”, отговори му Стоянов.
Кварталните полицаи наистина имали много друга работа в районите си, преписките на гражданите с различни институции минават през тях, работят по над 20 закона, но заради огромния брой невръчени фишове са започнали да търсят и нарушителите.
Плащаме извънреден труд, но имаме напредък
Глобите трябва да се връчват, за да има превенция”, каза още вътрешният министър. Посочи, че законодателната промяна за отнемането на колите на пияни и дрогирани шофьори дава ефект въпреки съпротивата срещу тях. Засега отнетите от съда са 160, още повече са иззетите и обезпечени за бъдеща конфискация, при които делата не са приключили. В същото време
намаляват заловените да шофират след употреба на алкохол и
наркотици Контролът на пътя също бил много засилен.
“През 2023 г. има в пъти повече глобени, отколкото през 2022 г. Системата за сигурно електронно връчване работи много добре. Сега работим по камерите на тол системата. Идеята е тези над 300 камери да заработят и да мерят средна скорост. В началото ще бъдем много натоварени с глобите по средна скорост, но се надявам превенцията да изиграе своята роля и нарушенията да намалеят”, заяви Калин Стоянов.
Освен хайката на районните инспектори по кварталите полицията ще влезе масово и в малките населени места за опазване на реда. Това ще се случи още следващия месец, а силите ще дойдат от границата с Турция, където обстановката е спокойна, каза вътрешният министър.
От месеци насам на границата бяха пратени с 30% повече служители, за да спират бежанците. По данни на МВР много малко от нелегалните мигранти, заловени в Европа, са декларирали, че са минали през България. Повечето посочвали Гърция и Италия като маршрути.
През пролетта в гранична полиция имало 700 незаети щата, но вече са запълнени. Бъдещи граничари се обучават след конкурси, а сега има нов за още 217 души. Стоянов посочи, че интересът е огромен. С 57 млн. лв. допълнително от бюджета и с пари от ЕК ще се оборудват с техника по границата. Очаква се след няколко месеца да има и нови 360 високопроходими автомобила, за които има обществена поръчка и офертите са отворени.
“България не е приела допълнителни условия за бежанци от Афганистан, Сирия, от където и да било. Поемаме ангажимент да работим с Австрия и Румъния, за да ограничим вторичните движения и прилагане на Дъблинското споразумение”, успокои Стоянов депутатите от опозицията по темата за Шенген.
Променят закони заради ексцесиите на протеста срещу БФС
Четирима уволнени и 9 наказани с порицание полицаи отчете главният секретар на МВР Живко Коцев пред временната парламентарна комисия за насилието по време на протеста срещу ръководството на БФС на 16 ноември.
Директорът на СДВР Любомир Николов посочи, че освен това районната прокуратура се е самосезирала и е образувала следствено дело за ексцесиите пред националния стадион. Тогава пострадаха 29 граждани и 33-ма униформени. От МВР признаха, че Законът за митингите и шествията, по който се охраняват тези мероприятия, е остарял и трябва да бъде променен. Същата позиция изразиха и дни след инцидента във вътрешната комисия, когато шефове от МВР бяха извикани за информация. Освен това комисия вече работи по промяна на поднормативни актове, за да няма повече инциденти като този от 16 ноември. Те ще бъдат пратени в парламента, когато са готови. Депутатът от ИТН Станислав Богдански цитира инструкция, според която органите на реда са длъжни да носят идентификационен номер на униформата си, а при поставяне на защитни средства той отново да е видим. Което при голяма част от униформените не беше така при протеста. Главният секретар на МВР Живко Коцев призна за този пропуск, но увери депутатите, че се работи, за да не се случва повече.
Заради последните прояви на полицейско насилие министър Калин Стоянов е разпоредил да започнат периодични обучения на полицаите в цялата страна.