Властта уверява, че са рутинни, нямало връзка с отказа на Виена да ни пусне в Шенген и по суша
Проверките на данъчните във връзка с новата система за контрол над стоките с висок фискален риск, която влезе в сила на 3 януари, започнаха в сряда. Първите две фирми, в които репортери забелязаха сутринта в сряда да влизат НАП и органите на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), бяха австрийските “Билла” и ОМВ. Това става ден след като бизнесът призова за бойкот на австрийските фирми у нас заради неотстъпчивостта на Австрия за пълноценното ни приемане в Шенген.
Около 10 часа в “Билла” на площад “Лъвов мост” в София
влязоха служители на НАП и на БАБХ
и магазинът бе затворен за кратко. Освен него се оказа, че се проверяват общо осем обекта в София, един в Пловдив, три в Бургас и два във Велико Търново. Данъчните казаха, че проверките са във връзка с изискванията към стоките с висок фискален риск и ще последват проверки и на превозвачи и доставчици. От БАБХ проверяват сигнали за развалено месо.
От веригата бензиностанции ОМВ се проверяват обекти в Плевен, София, Варна, Пловдив и Бургас. Там заедно с данъчните имаше и митничари. Бензиностанциите са поставени на предварително наблюдение за нарушения и проверяващите имат право да затворят обектите им.
От “Билла България” потвърдиха за проверките, но декларираха, че
оказват пълно съдействие на компетентните органи
и предоставят цялата необходима документация, свързана с дейността на дружеството в България. Ние винаги сме се придържали стриктно към приложимото българско и европейско законодателство във всички сфери на своята дейност. Компанията е сред големите инвеститори в българските региони, един от най-големите работодатели в страната и успешно стимулира развитието на българското производство, партнирайки си с повече от 700 български доставчици, се казва в разпространената позиция.
От фирмата казаха също, че не намират резон в спекулациите за позицията на Австрия за Шенген, тъй като компанията е част от терманската REWE Group. Тя купи австрийската Billa през 1999 г. още преди да отвори първия си магазин в България.
От БАБХ казаха пред “24 часа”, че докато проверките текат, няма да коментират нищо.
Започналите данъчни проверки на австрийските вериги за храни и горива “Билла” и ОМВ у нас не са заради позицията на Виена по отношение на членството на България в Шенгенското пространство. Натиск не се оказва. Проверки текат в над 500 фирми в страната в момента, заяви финансовият министър Асен Василев. Те се извършвали на хранителни вериги, както и на обекти, където има стоки с висок фискален риск и са свързани с влизането на обезпечителните мерки в началото на годината.
На въпрос реалистичен ли е призивът на българския бизнес да се бойкотират австрийски стоки, Василев отговори: Това е въпрос към българските потребители, а не към българското правителство. Бизнесът е свободен да отправя каквито иска призиви към българските граждани.
И разясни, че наистина има актуална тема във връзка с търговските отношения с Австрия, но тя е в друга посока.
Това, което ние правим, където наистина има диференцирано поведение спрямо Австрия, са проверките на Агенция “Митници”.
Всички товари от и до Австрия минават пълния набор от проверки
Освен през БАБХ, минават през проверка и на рентген. Ако се установи проблем там, има и ръчна проверка на товарите.
Това е по искане на австрийската страна за засилени проверки. Създаде се известно напрежение по границите, тъй като рентгените са малко, каза Василев. И обясни, че в бюджета за тази година увеличават средствата, но само за външните граници на ЕС. В момента на ГКПП Капитан Андреево имало десет ленти за тирове, а има рентгени само на две. Трябвало да бъздат подсигурени всичкси с такава техника. Инвестиция в допълнителна апаратура на вътрешноевропейските граници нямало да се прави, така че там можело да се очакват забавяния. Това включва и ГКПП-то във Видин, където през последния уикенд опашката от тирове стигна 5 километра само в рамките на денонощие и половина.
По темата със засилените проверки за стоките с висок фискален риск пък
бизнесът имаше среща в сряда с изпълнителния директор на НАП Румен Спецов
От 3 януари тази година бе въведен режим на задължително предварително регистриране в НАП на почти всеки превоз на храни и други стоки с висок фискален риск в страната. Целта е да се пресекат опитите за измами с ДДС. Фирми се оплакваха, че в първите дни системата постоянно блокирала или изхвърляла потребителите.
Няма проблем към момента, заявиха от НАП. От началото на годината до 9 януари електронната система издала близо 5200 уникални номера на превозвачи, които са спазили изискванията и са подали информация в приходната агенция за превоз на стоки с висок фискален риск, добавиха от приходната агенция.
След направен анализ на декларираните данни
започнали поетапни проверки в различни търговски обекти
– големи хранителни вериги, бензиностанции и други, на територията на цялата страна. Инспекторите следят продажбата на стоки с висок фискален риск като месо, мляко, плодове, зеленчуци, олио, захар, горива и др. във връзка с прилагането на задължителното предварително деклариране, което е в сила от 3 януари.
Проверките са регулярни и няма нищо необичайно или тенденциозно в тях. Те не са насочени към конкретни компании. В рамките на своите правомощия НАП извършва контролни действия с цел да установи спазва ли се данъчното и осигурителното законодателство и въведеният нов режим за предварително деклариране, заяви шефът ан НАП Румен Спецов.