Стратегическата карта за шума в околната среда на Варна да бъде актуализирана, гласуваха общинските съветници. Това се прави на всеки пет години.
В план-картата е представена пълна характеристика за акустичната среда от четирите основни източника на шум в населените места – автомобилен, железопътен и въздушен транспорт и от промишлени дейности.
Данните сочат, че 47% от населението на Варна е подложено на шум над допустимите норми за здравословен начин на живот. Хора, които дълго са изложени на такова вредно въздействие, са предразположени към редица заболявания, съобщи общинският съветник Биляна Раева. В документа от 450 страници обаче съветниците не са включили предложението ѝ и крайбрежните дискотеки като източник на шум.
Тя е категорична, че шумът трябва да бъде замерван на повече точки, особено в Морската градина и на Морска гара, и картата да бъде актуализирана по-често.
Според данните 19% от жителите на Варна са изложени на нива на общ шум над граничните стойности през деня. През нощта те са вече 29%. Дневната допустима граница е 55 децибела в жилищни зони и 60 децибела – в централната градска част и местата с интензивен автомобилен трафик. През нощта граничните стойности в тези зони са съответно 45 и 50 децибела.
Според мониторинга само автомобилният трафик реално оказва неблагоприятно влияние върху варненци, а шумът от жп превозите, самолетите и от промишлеността е минимален.
Интензивният трафик по главните артерии е с най-голям дял за шумовото замърсяване - 70 децибела.
Наднормен шум е регистриран и в зоните за индивидуален и обществен отдих, както и в детски, лечебни, учебни, научноизследователски заведения и обществени сгради.
Създаване на здравословни условия на живот на хората и опазване на околната среда чрез разработване и прилагане на интегриран подход и мерки за избягване, предотвратяване или намаляване на шума е крайната цел от актуализирането на картата, посочват от общинския съвет.