С парите ДКК ще погаси кредита към ББР, с което пада залогът пред банката на дружествата, които са служели за гаранция, което ще запази работните места в тях
45 милиона лева вече са възстановени на Държавната консолидационна компания (ДКК) за непостроения правителствен билдинг в София, съобщиха в четвъртък от Министерството на икономиката.
Парите са преведени от дружеството, на което е било възложено изпълнението на проекта, който така и не се реализира.
С върнатата сума ДКК ще може да погаси кредита си към ББР, с което ще освободи държавните дружества, заложени като обезпечение, и ще гарантира запазването на работните места в тях, посочват от министерството.
Според министъра на икономиката Богдан Богданов се очаква ДКК да погаси поне 90 млн. лв. от задълженията си към ББР и така да спре изплащането на милиони левове за лихви. За правителствения билдинг в периода от 2016 до 2022 година ДКК взела кредит от над 152 млн. лв. За тях
само за лихви досега са платени 22 млн. лв.
Според Богданов ще бъдат вдигнати и обезпеченията на заложените публични предприятия, сред които са “Ел Би Булгарикум”, “Кинтекс”, “Нити” и други. “Така ще гарантираме бъдещото развитие на дружествата, както и работните места на заетите в тях 5500 души”, коментира министърът.
По думите му бъдещето на държавните предприятия и тяхното ефективно управление са един от основните приоритети на икономическото министерство. Самият Богданов при встъпването си в длъжност обяви, че ще работи за преструктуриране на дълга на ДКК към ББР.
Връщането на парите е стъпка към приключване на вече 4-годишната сага. Осъществяването на идеята за огромен правителствен комплекс, в който да се съберат служителите на министерствата, пръснати на различни места в София, започна през 2019 г., когато ДКК възложи на “Монтажи” строителството.
Държавната фирма сключва договор с “Планекс – ГЕС” през април 2020 г. с т.нар. инхаус поръчка, с което превъзлага за построяване на сграда с 90 хиляди кв. метра.
Договорът е на стойност 197 млн. лв.
без ДДС, а информацията за него бе изнесена през 2021 г. от тогавашните министри на финансите и на икономиката Асен Василев и Кирил Петков в правителството на Стефан Янев, след като самият проект бе спрян.
Темата бе повдигната още в първото служебно правителство от тогавашния икономически министър Кирил Петков. През юли 2021 г. той внесе в кабинета предложение да се спре проектът на етап изготвяне на технически проект.
Основният мотив беше, че заради пандемията не е удачно да се строят подобни сгради, и то на територията на парка, чиято цел е съвсем друга.
Тогава Петков разкри, че проектът е даден без търг на фирмата от Държавната консолидационна компания и са платени авансово 84 млн. лв. Поръчката е възложена директно на държавната “Монтажи”, която е избрала по свои правила строителя и му е превела парите.
По думите на Богданов авансовата сума, платена на консорциума, е 84 млн. лева. За да я даде, ДКК е взела заем от ББР. Гратисният период по него вече е изтекъл и държавната компания плаща лихви, без да се извършва работа по държавния билдинг.
От страна на правителството продължавали и всички необходими действия за възстановяването на финансовите щети, генерирани в предишни години. В тях освен нереализирания правителствен комплекс се включват загубите за ремонтите и реконструкциите на язовирите, за което също имало разходвани средства от страна на “Монтажи” ЕАД, както и рамковият договор за придобиване на вземания и дялови участия между ДКК и търговско дружество “Кемира”.