Предстои подписване на споразумение за противоминна група между България, Румъния и Турция. Това съобщи в Благоевград министърът на отбраната Тодор Тагарев. "По него работим още от края на лятото. Достигнахме до съгласия за концепцията и следващата седмица моят заместник ще е в Истанбул за подписване. Скоро ще започне тази мисия, т. като войната в Украйна, започната от Русия води до рискове за нашата територия и за сигурността на корабоплаването. За да минимализираме тези рискове, се включват военноморските сили на трите страни, за да разчистват от мини. Знаете, че имаше 2-3 случая, когато кораби се натъкват на мини, което е много рисковано", допълни министърът.
По повод думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че не трябва да се изпращат наши военни в Червено море, министърът още веднъж подчерта, че такова нещо няма да се случи. "Знаете, че първият отвлечен кораб "Галакси лийдър" има капитан и помощник капитан - българи. Всички други моряци бяха освободени, но те са още с кораба и ние търсим начин и те да бъдат освободени. Българският кораб "Руен" беше отвлечен със седем моряци на борда и ние трябва да търсим решения. В търсенето на решения дискутираме различни опции. Г-н Борисов е абсолютно прав - няма как ние да се включим в такава операция без решение на Народното събрание. Още дискутираме в изпълнителната власт кой е най-добрият начин да подходим. Категорично няма да пращаме кораби там, въобще не става въпрос пък да пращаме войска в Йемен - никога не е ставало въпрос за това. Участваме с щабни офицери или по други начини, в съответствие с нашите способности", категоричен бе Тагарев.
По повод споразумението за влизане в Шенген по въздух и вода, той отчете това като сериозен резултат на правителството. "Правителството е на 6 месеца и първо успя да свали санкциите от Нидерландия, която се съпротивляваше най-много на влизането на България и Румъния. Постигнахме съгласие с тях. След това и с Австрия - макар и частично отпадане на ограниченията. Това е много сериозен резултат. Ние декларирахме преди 15 г., че това ни е основна цел, а преди 6 месеца не бяхме никъде, а вече - сме. Март месец ще бъдем поне във въздушен и морски Шенген и очакваме т. г. да бъде взето решение кога ще влезе България в сухопътен Шенген", каза той.
Министър Тагарев участва в тържествената церемония в Благоевград по посрещането на контингента, участвал в силите на оперативния резерв на стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) и във военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Алтеа". Присъстваха още заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов, командирът на Съвместното командване на силите (СКС) генерал-майор Красимир Кънев, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. На церемонията ще бъдат наградени военнослужещи от министъра на отбраната и от командира на СКС.
Контингентът е в състав от 111 военнослужещи от военните формирования на Сухопътните войски, основно от състава на Трето бригадно командване – Благоевград. Помощник-национален командир на контингента и командир на националния поддържащ елемент беше подполковник Станислав Цонев от СКС.
По време на участието си в оперативния резерв на Операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) българските военнослужещи изпълняваха задачи за подпомагане на усилията за възстановяване и поддържане на сигурността в Косово – патрулиране, охрана на административни сгради и поддържане на сили за бързо реагиране.
"Изпратихме рота в Косово, за да усилим силите на НАТО, т. като има напрежение в Западните Балкани и имаше нужда от усилване на съюзните войски. Нашите военни изпълниха успешно 4-месечната си мисия. Всички се върнаха живи и здрави, без сериозни инциденти и получиха награди", коментира Тагарев и лично връчи наградите на военните.