Работи само 1/2 от завода, депото се препълва, предупреди екипът на кмета Васил Терзиев. Димки за замаскиране на скандалите, отвърнаха от ГЕРБ
Може ли 15 години след голямата криза с боклука София да преживее нова? Или отпадъците на столицата стават отново оръжие в политическа борба, както бе през 2009 г. при войната на тогавашния кмет Бойко Борисов с премиера на тройната коалиция Сергей Станишев?
Според екипа на кмета Васил Терзиев опасността София да няма къде да сложи отпадъците си е реална заради безстопанственост на предишното управление. За общинските съветници от ГЕРБ-СДС обаче екипът на кмета хвърля димки, за да прикрие актуалните политически скандали в столицата, след като вече 60 дни Столичният общински съвет е блокиран и не може да си избере председател.
Ако в следващите 3 години не се вземат спешни мерки, има реален риск от криза. Това предупреди новото ръководство на Столичния завод за третиране на отпадъци край с. Яна след извършена проверка, при която става ясно, че инсталацията обработва едва половината от боклука, който генерира столицата.
Проверката бе изискана от новия кмет на София Васил Терзиев, който освободи предишния директор на завода и назначи Николай Савов като временно изпълняващ длъжността.
Установихме, че ако в идеалния случай би трябвало да се преработват 90% от отпадъка и да се депонират само 10%, в момента ситуацията в завода за отпадъци на София е обърната - депонират се 90%. Това е свързано с множество дефекти в системата, коментира Терзиев при посещението си в завода в началото на декември миналата година.
А след излизането на резултатите от проверката във вторник написа във фейсбук:
Безстопанственост, безотговорност, безхаберие
- моите три думи за управлението на завода през всичките години. И напомни, че заводът струва на софиянци 346 млн. лв. за изграждането и по 43 милиона на година, за да работи. Заводът е бил управляван неефективно, с нехайство към проблемите, които са се трупали с години, написа още столичният кмет.
Резултатите от проверката и коментарите на столичния кмет обаче предизвикаха остра реакция от общинските съветници на ГЕРБ-СДС. В нарочна позиция те определиха действията на Терзиев и екипа му като “димки” и “безпочвен черен пиар” и ги обвиниха, че продуцират евентуална криза с отпадъците в София след няколко години, а темата се използва с цел “политически рекет”.
Целта е ясна: Панически опит за замаскиране на скандалите, съпътстващи новото управление на столицата от ден първи. Опит за отместване на погледа на обществото от политическата немощ на “спасителите”, които доказаха, че не могат да управляват процесите в Столичния общински съвет. Фабрикуване на изкуствени скандали с цел притискане на политическите опоненти и извличане на политически дивиденти, написа групата на ГЕРБ-СДС.
Според съветниците на Бойко Борисов за 60-те дни след изборите Васил Терзиев и ПП-ДБ-СС са се справили успешно само с това “да убедят всички в своята политическа немощ”. И понеже не са способни да разрешат управленската криза, която сами създадоха в СОС, използват всяка възможност да манипулират общественото мнение, прибягвайки към целенасочено всяване на страх и създаване на изкуствени кризи, обвинява ГЕРБ.
Публична тайна е, че от месеци се подготвя умишлено насаждане на напрежение със събирането и обработката на отпадъците, дирижирано от страна на “спасителите на София, твърдят още групата съветници на ГЕРБ.
В разпространените от новото ръководство на завода констатации от проверката обаче се казва, че за последната 2023 г. той е произвел над два пъти по-малко гориво, получено от преработката на твърди битови отпадъци - RDF, спрямо капацитета си. Вместо 185 хил. тона той е произвел едва 80 хил. тона, цитира данните от проверката и кметът Терзиев във фейсбука си.
За предишните 3 години - от 2020-а насам, са произведени 555 хил. тона боклук, но само 41% от тях са предадени за изгаряне. Причината - произведеното гориво е некачествено и остатъкът се депонира в депото за необработени отпадъци. Затова и
запълването на последната клетка за депониране на отпадък е започнало по-рано от планираното
От предприятието обясняват, че изграждането на нови клетки не би решило проблема, защото това отнема повече време от запълването на съществуващата клетка.
Времето зa отчуждителни процедури, проектиране и изграждане отнема около 4 г. и ще струва около 21 млн. лева, уточняват оттам.
Една от основните причини за предварителното запълване на депото е недоброто управление на процесите за производство на RDF и като резултат - ниското му качество, обясняват още от ръководството на предприятието.
При посещението на Васил Терзиев в завода през декември новият директор Николай Савов обясни пред кмета, че
заводът спира на всеки 2-3 часа заради авария
А апаратурата - кранове, поточни ленти, оптични сепаратори, не се поддържала и затова постоянно се развалят. “Заводът не работи по замисъл”, заяви тогава и Терзиев и възложи на новия директор да направи не само пълен доклад за състоянието, но и план за оздравяване на предприятието.
Предишната голяма криза с боклука на столицата бе през 2009 г., като тогава правителството на Сергей Станишев обяви дори кризисна ситуация. Причината бе, че тогавашната фирма, която отговаряше за чистенето на града, спря да извозва отпадъци и общината прекрати договора си с нея. 100% от битовите отпадъци на софиянци се депонираха. След затваряне на сметището в “Суходол” през 2005 г. боклукът се балираше, а балите пък се извозваха на площадки в страната.
През 2015 г. премиерът Бойко Борисов и столичният кмет Йорданка Фандъкова откриха завода край с. Яна. Стойността му надхвърля 300 млн. лв. и инвестицията беше насочена за механично биологично третиране на смесения битов отпадък на София - да се превръща във вид гориво, за да се изгаря, а да не се изсипва в депа.
Работата на ръководството на Столична община е да направи така, че да няма кризи в нито един сектор - нито сега, нито след 3 или 30 години. Така, както ние не сме го допускали в рамките на нашето управление, се казва още в позицията на групата на ГЕРБ-СДС от вторник. Тя призовава кмета и екипа му да вземат адекватни мерки за справяне както с управленската криза в столицата, така и за почистване на кварталите от счупени клони и преливащи контейнери.
Уважаеми управляващи, започнете да се държите като такива, защото времето на Вашите виртуални революции в замяна на Like-ове приключи! Справка: онлайн групите преливат от сигнали и честитки към Вас - управляващите столицата. Крайно време е да докажете, че можете да работите за София и нейните жители, вместо да се опитвате да рекетирате политическите си опоненти, използвайки дребни ченгеджийски номера, обръщат се съветниците на Бойко Борисов задочно към кмета Терзиев.