Кой как празнува по света
Ако сте решили да прекарате новогодишните празници извън България, е добре да знаете какви са традициите в някои държави.
Не се обиждайте например, ако сте в Австралия и ви подарят талисман прасенце. За австралийците то е пожелание и знак за късмет. Традицията се е зародила преди много години, когато на заклета стара мома подарили истинско прасенце, украсено със сърце от позлатена хартия, и тя се сдобила със съпруг. Оттогава се изработват талисмани прасенца от пластмаса, кадифе, калай и бронз и с тях се кичи дори коледната елха. Понякога прасето приема формата на коледен сладкиш, подправен с канела, карамфил и лимонова есенция. А на трапезата традицията повелява да има шаран със сос от бира, хляб с джинджифил и понички.
В Норвегия пък крият всички метли преди Коледа. Местните смятат, че вещиците и злите духове излизат точно тогава и ако си намерят метла, която да яхнат, ще вилнеят и ще пакостят през цялата година.
В Украйна смятат, че най-големият късмет е да открият паяк или паяжина на елхата в коледната утрин. Във Венецуела всички улици се затварят за автомобили в новогодишната нощ. Цялото население отива на църква с ролкови кънки.
В Египет Коледа се празнува на 7 декември. Обичай е по-заможните жени да приготвят риба и понички и да ги раздават на бедните. На трапезата има супа, месо и ориз. Във всяка къща може да опитате и от специалните бисквити с формата на кръст, наречени кахк. Освен множеството играчки и какви ли не други подаръци
децата получават
задължително и комплект
нови дрехи
За Нова година в Аржентина кичат вечнозелените дръвчета със сняг, направен от памук. Истински снежинки там има само по телевизията. На празничната вечеря аржентинците се гощават с люто печено прасенце или късчета месо с чесън и твърдо сварени яйца. Подаръците идват в началото на следващата година, като за целта дечурлигата оставят обувките си под коледното дръвче и очакват да бъдат напълнени с желаните играчки.
В Италия си имат “Урна на съдбата”, която слагат под елхата. Това е купа, в която подреждат подаръците и всеки член на семейството минава да си хареса от тях. Често даровете се избират по тема, цвят или зададена сума. На Ботуша освен Дядо Коледа и вълшебница на име Бефана раздава подаръци, като за непослушните деца тя оставя само по едно парче въглен, па макар и от захар.
На Бахамските острови си имат чествания, наречени Junkanoo. Радват им се на 26 декември и на 1 януари. Между 2 часа през нощта и сутринта всички се устремяват към огромен парад, раздвижван от танци, музика и цветни костюми. Може да се присъедините и по бански.
Макар и малко странно, но на празника цялото семейство в Естония се събира и всички заедно отиват в сауната. Смятат, че така събират топлина за цялата година.
Коледната меса в Куба се организира с фестивал, наречен Парандас. Там свещеникът изпраща своите подчинени (четци, прислужници, остиарии) да барабанят из целия град с тигани и тенджери, за да извикат хората на коледната меса.
В Дания имат
пакостлив елф, наречен Ниссе,
който се появява, правейки си
шеги с хората
Той носи червена барета, червен чорапогащник, бели дървени обувки и сиви вълнени дрехи. Обичана традиция за датчаните е да оставят купичка овесена каша в навечерието на празника, за да съблазнят елфа да бъде пестелив с шегите си.
В Австрия е традиция да украсяват пищно навсякъде, но задължително гарите си, защото така хората поздравяват своите съграждани, които са на път и не са у дома на празника.
Католиците в Ирландия се молят със свещички в ръка пред прозорците си. Накрая на вечерта свещта на най-младия се поставя на масата, а останалите свещи остават по прозорците да осветяват пътя на Мария и Йосиф в тъмната нощ.
Стара коледна традиция в Русия е неомъжените момичета в святата нощ да изкачват стълбите и да редуват “да” и “не” в отговор на въпроса дали ще се омъжат през идната година.