България и Румъния са постигнали споразумение с Австрия за частично влизане в Шенген с въздушния трафик и пристанищата на март, 2024 година. Това се твърди в публикация на румънския вестник "Адеварул" като се позова на изявление на премиера на северната ни съседка Марчел Чолаку.
Все още тази информация не е коментирана от български източници.
Според румънското издание решението е договорено след няколкоседмични преговори между Румъния, България и Австрия. А до два дни то ще бъде потвърдено с гласуване в Комитета на постоянните представители в ЕС КОРЕПЕР.
"От март следващата година Румъния ще се възползва от предимствата на включването си в европейското пространство на свободно движение по въздух и море", се казва в изявление на Марчел Чолаку, цитирано от "Адеварул".
Премиерът обяви, че е постигнато споразумение за присъединяване на два етапа.
"След 13 години Румъния най-накрая ще влезе в Шенген! Имаме политическо съгласие по този въпрос! От март следващата година румънците ще се възползват от предимствата на Шенгенското пространство по въздух и море. Също така съм убеден, че през 2024 г. ще приключим преговорите и за сухопътната граница", каза Чолаку.
В друга публикация на румънското издание обаче се твърди, че вече е договорено България и Румъния да влязат и по суша в Шенген през 2025 г., но не е сигурно, че това ще стане едновременно. Като според "Адеварул" можело Румъния да влезе пълноценно преди България.
След последното заседание на Европейския съвет в Брюксел премиерът Николай Денков заяви, че България настоява да се изработи и гласува план с ясни срокове за влизането на България в Шенген, за да не се налага при всеки етап страните от ЕС да гласуват.
Приемането на България и Румъния в т.нар. въздушен Шенген може да дойде бързо за Румъния и България, коментира днес австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер пред австрийският вестник "Куриер".
Според Карнер трябва да се обмисли първоначално присъединяването само по въздушен път в Шенген, тъй като при контрола върху летищата няма проблеми с нелегалната миграция.