9-имата ни отвлечени моряци били добре
Българското правителство обмисля как да се присъедини към операцията за защита на корабоплаването в Червено море и Арабско море, но без да изпраща боен кораб. Това заяви военният министър Тодор Тагарев в сряда, като определи предстоящото ни участие като по-скоро скромно.
През декември в региона бяха отвлечени два кораба с българи на борда и все още 9 български моряци са в плен.
България е една от най-пострадалите страни от случващото се в този регион. Въпреки че не сме морска сила, ние имаме пряк интерес и ще търсим начин да допринесем към тази операция.Това е голям проблем като цяло за корабоплаването и много страни се включиха в тази операция. Тя е с цел осигуряване на сигурността на корабоплаването и против тези терористични действия, каза министърът. И обяви, че България има готовност за участие.
Операция “Пазител на просперитета” бе обявена на 19 декември от военния министър на САЩ Лойд Остин. Нейната цел е да спре нападенията над търговски кораби край бреговете на Йемен, които се извършват както от бунтовници хуси, така и от пирати.
Участие вече са обявили Великобритания, Канада, Бахрейн, Франция, Нидерландия, Канада, Италия, Норвегия, Испания и Сейшелите. Някои от тях ще патрулират съвместно в Аденския залив, а други ще помагат с разузнавателна информация.
Пленените български моряци са в добро състояние, увери в сряда министър Тагарев. Първите отвлечени българи бяха 38-годишният Любомир Чанев и 39-годишният Данаил Веселинов - капитан и помощник-капитан на кораба “Галакси лийдър”. На 19 ноември хусите, подкрепяни от Иран, плениха между 22 и 25 моряци от Украйна, България, Филипините и Мексико. На 14 декември пък българският кораб “Руен”, който плава под малтийски флаг, беше взет на абордаж от сомалийски пирати в Арабско море край бреговете на остров Сокотра в Йемен. Там има 7 българи, а осми бе освободен, след като състоянието му се влоши. Той вече се върна у нас.
Премиерът Николай Денков заяви миналия четвъртък, че се водят преговори с политическото ръководство на хусите за освобождаването на българите. Пиратите пък искали откуп, така че с тях преговаря фирмата собственик на кораба чрез посредници.
20 години от атентата в Кербала – пет залпа и венци за загиналите в Ирак български военни
Със специална военна церемония в Карлово почетоха в сряда паметта на петимата български военни, загинали преди 20 години в иракския град Кербала. Терористичната атака на 27 декември 2003 г. срещу база “Индия” е най-кървавата битка на Българската армия след края на Втората световна война. В т.нар. Кървава Коледа в Ирак загинаха майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерски кандидати Иван Инджов, Антон Петров и Свилен Киров, а още 27 наши бойци бяха ранени.
Общо за петте години участие на български контингенти в Ирак армията ни даде 13 жертви.
Ние ценим усилията на нашите военнослужещи, приноса им към международния мир и сигурност и се покланяме дълбоко към героизма и жертвите, които ние дадохме в тези операции, и също така достойното носене на службата в мирно време. Поклон пред паметта на загиналите!, каза министърът на отбраната Тодор Тагарев, който бе на церемонията пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм в Карлово.
Военнослужещи от 61-а механизирана бригада отдадоха почит на загиналите и поднесоха венци и цветя.
Паметникът бе открит през 2005 г. и се намира срещу централния вход на 61-а стрямска механизирана бригада, където служеше майор Качорин.
И днес български мъже и жени с пагон утвърждават името на България като достоен съюзник и защитник на мира, стабилността и сигурността на Балканите и по света, включително и в Ирак, посочи началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той изреди имената и на останалите български военнослужещи, загинали по време на мисията в Ирак - офицерски кандидати Димитър Димитров, Владимир Пашов, Гърди Гърдев, Преслав Стоянов, Валентин Донев, Паун Георгиев, Цветан Камов и Марин Милев. Те загинаха в Дивания, където се премести българската мисия след атентата в Кербала, при който камион бомба се вряза във военната база.
Коленичим пред паметта на бойците, които в мирно време загубиха живота си при изпълнение на своя дълг. Те са героите от най-новата ни военна история и техните имена ще останат завинаги в нас. Изразявам признателност и към тези пострадали в тази трагедия, понесли стоически получените травми, посочи още адм. Ефтимов.
Още четири жертви е дало Карлово заради тероризъм - освен майор Качорин там са служили и Паун Георгиев, Цветан Камов и Марин Милев. А при атентата в Мадрид през 2004 г. умира и карловката Мария Стойкова.
Церемония имаше и в Русе - родния град на офицерски кандидат Антон Петров, който бе почетен с пет залпа. Днес предстоят церемонии и в Плевен и Крумовград.