Пловдивската общинска съветничка Веселина Александрова (Демократична България) заяви в сряда, че в дневния ред на Пловдив влиза "трансформацията" на паметника Альоша, който се извисява на един от хълмовете на града.
Александрова уточни, че не става дума задължително за демонтаж на паметника, а за неговата промяна.
"Не говорим категорично за демонтаж. Говорим за трансформация на пространството. През годините има най-различни идеи за това какво може да се случи на мястото на Альоша. Има идеи за промяна на статуята, така че тя да изобразява Васил Левски", каза тя в интервю за БНР.
"Трансформация на пространството следва да има задължително. Това обаче как да се трансформира това пространство, е въпрос на дебат сред пловдивчани", допълни Александрова.
Според него в Пловдив паметникът на Альоша е поляризираща тема от години и затова всички действия са закъснели. По думите ѝ политиците по време на избори не повдигат тази тема.
Според нея Альоша символизира разединението в Пловдив, който е мултиетнически град на толерантността. Общинската съветничка смята, че не може Алеьоша да е символът на Пловдив и да заема най-високото място в града.
"Има данни, има слухове, говори се, че е обявен за паметник от национално значение и че собствеността е държавна. Това вече малко изкривява компетентния орган, който трябва да вземе решение", заяви Александрова.
Паметникът на Съветската армияв Пловдив, който е известен с името Альоша, е гранитна статуя с височина около 10 метра, която се издига на втория по височина хълм в Пловдив – Бунарджик.
Паметникът е издигнат през 1957 година и е прототип на статуята е руският войник от Трети украински фронт Алексей Иванович Скурлатов.
След 1989 г. са правени няколко опита за премахване на паметника, но те остават безуспешни.
"Альоша" не е войнишки паметник, нито е единичен паметник на културата. Той е част от пловдивския парк "Хълм на Освободителите", който е недвижима културна ценност от местно значение. Самият паметник няма собственик. Според закона промяната на недвижимите културни ценности от местно значение трябва да започне с решение на местния общински съвет.