В Деня на бащата протестиращи в София поискаха законови промени за споделеното родителство в Семейния кодекс. Главната цел е да има презумпция за споделеното родителство, това да даде законовата рамка да се изпълнява и двамата родители да присъстват в живота на децата, каза Слави Несторов, основател на фондация „За споделено родителство", която е организатор на демонстрацията.
Главната цел на протеста е да информира обществеността за този проблем, който е много наболял, но и много неглижиран от властимащите, отбеляза Несторов, цитиран от БТА. Недоволните са приготвили законопроект, който искат да подадат официално в края на януари към правителството.
Несторов отбеляза, че на протеста не присъстват само бащи, но и майки, защото по думите му проблемът е и за двамата родители.
В България 50 000 майки и бащи страдат от родителско отчуждение, посочват организаторите в анонса за събитието във Фейсбук. Ние вярваме, че всяко дете на разделена двойка заслужава подкрепата, обичта и присъствието и на двамата си родители. Вярваме, че всяко дете има нужда от майка и от баща, за да расте щастливо, отбелязват те.
Едно на всеки пет деца страда от родителско отчуждение и не вижда другия си родител. Това означава, че 20 % от децата не получават жизнения поток от енергия, бидейки тя майчина или бащина, припомня БТА изнесени от Несторов статистики.
В момента законът пречи. Той е направен така, че да създава изкуствено състезание между майката и бащата - в случай че те се разделят, съдът е длъжен да определи кой от двамата е по-добрият, коментира тогава и Пламен Борисов, адвокат по семейно право. Споделеното родителство е онази необходима реформа, която дава възможност на спорещите родители и тези, които имат конфликт помежду си, да могат да практикуват по такъв начин родителството си, че фактът, че са се разделили да не означава, че се разделят и с детето си, обясни Борисов.