Готвели за ротацията министри с чужд паспорт
Борисов: Ей за това се търпим в (не)коалицията - променяме държавата
Празнични фойерверки гръмнаха в триъгълника на властта. Президентът и съуправляващата коалиция обаче размениха не поздрави за Коледа, а по-остри от всякога обвинения.
Тона зададе Румен Радев рано сутринта в днес, докато се качваше на самолета за посещението си в Косово.
Съвсем доскоро лидерите на ПП-ДБ се надпреварваха да тръбят, че Борисов и Пеевски са корупция, мафия и задкулисие и трябва да бъдат държани далеч от властта, а днес те управляват заедно. Изнасилват конституцията заедно. И ще се борят срещу корупцията заедно.
Това е толкова зловонно, че миризмата стига и до онези, които търсят всеки повод да ни спънат за Шенген,
изказа се той в първия си коментар за промените в конституцията.
С поправките се осигурява непрекъсваемост в работата на парламента, т.е. контрол и над служебните кабинети, които пък ще бъдат ограничени с отделен закон.
Позволи се на хора с двойно гражданство да стават министри и депутати, като за вторите има 18 месеца уседналост. За подобни промени настоя и Радев през 2019 г. пред българи в Ню Йорк. Но подсетен от журналисти за това, днес избухна:
Правите ли разлика между приобщаване на българи по рождение към управлението на страната, придобили двойно гражданство, и сегашното решение за вкарване в управлението на чужденци с български паспорт? Правите ли разлика между това, което казах - държави от ЕС, и сегашното отваряне за всички държави по целия свят? Правите ли разлика между средата за сигурност тогава и драматичното ѝ влошаване сега?
Радев допусна, че промяната се правела “например да има предварителна индулгенция за хора, които и сега са в управлението, в правителството и в парламента, или пък вече имат набелязани хора, които ще влязат в управлението при ротацията или при следващ парламент”.
Главозамаял се властолюбец,
на когото е отнето пълновластието - това показва раздразнението му, реагира Делян Певски. “С едноличното си управление, чрез безконтролните си служебни правителства доведе страната до политическа и икономическа криза, от които, слава богу, изведохме България с евроатлантическото мнозинство в парламента. И с промените в конституцията гарантирахме, че никога повече няма да има властелин, който да вреди на народа и държавата. А когато президентът Радев говори за корупция, първото, което трябва да направи, е да се вгледа в себе си и около себе си”, заяви още издигнатият за лидер на ДПС.
Пеевски призова Радев “да има доблест и кураж да обърне светлината към президентската институция и тогава хората ще видят много, много интересни и некрасиви неща”.
Промените при служебните кабинети са именно заради Радевите такива, призна и премиерът Николай Денков. Защото 2 години те управлявали без парламентарен контрол, поемайки дългосрочни ангажименти, задачи, договори. Не това, а само да проведе честни избори е целта на едно служебно правителство, напомни той.
Премиерът подчерта, че промените са одобрени от ЕК и от Венецианската комисия, която препоръча служебните кабинети изобщо да се махнат - както няма в много други държави. Денков обаче им обяснил, че у нас това гарантира изборите.
А ако някой смята, че Европейската комисия “изнасилва” конституцията, нека да го каже ясно, призова академикът.
“Ей затова се търпим в (не)коалицията - президентът
Радев толкова злобно говори
сутринта”, възкликна пък Бойко Борисов. Лидерът на ГЕРБ бе в Пловдив да види новия стадион “Ботев”, за чийто ремонт бяха дадени 33,5 млн. лв. И в типичния си стил вметна: “Ако президентът Радев за 2 г. беше направил една хилядна от това, което ние правим днес, друга щеше да бъде държавата”.
Ако не бяхме променили конституцията, нямаше да ни пуснат в Шенген, допълни Борисов.
“Извинявам се на целия народ, ако сме били прекалено драматични последните месеци”, обърна се пък Кирил Петков към българите снощи по bTV.