- 165 народни представители гласуваха поименно от място за шестата промяна в основния закон (Не)коалицията доволна, опозицията: Оставка!
- Прозира една ясна цел - управляващите да запазят влиянието си, тълкува Радев
Още преди промените в конституцията да излязат в “Държавен вестник”, президентът обяви, че ще ги атакува в Конституционния съд.
“Това е мой дълг, защото за експеримента българите ще плащат тежка цена”, заяви Румен Радев. Направи го по-малко от три часа след като депутатите тържествено и поименно - със 165 гласа “за”, 71 “против” и един “въздържал се”, приеха шестата поправка в основния закон. Така осем месеца след старта на 49-ото народно събрание беше постигната една от най-важните задачи на (не)коалицията и
основен аргумент за съюза между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС
Изключение от вота “за” на трите групи направи само бившият вътрешен министър Бойко Рашков, който бе “въздържал се”, на което от опозицията реагираха с аплодисменти.
“Положихме максимални усилия с колегите, много съм доволен от успеха. Днес е исторически ден за България. Най-накрая сме парламентарна република в пълния ѝ смисъл”, обяви шефът на групата на ДПС Делян Пеевски. И отчете като
приключена темата със служебните
правителства, “които управляват безконтролно”. Подчерта и че съдебната реформа е изключително важна.
Сега започва истинската реформа на съдебната система и предстои сериозна работа, обяви и съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов.
С поправките се намаляват мандатът и правомощията на главния прокурор, разделя се Висшият съдебен съвет на два съвета - прокурорски и съдийски, дава се право на хора с двойно гражданство да стават депутати и министри, ограничават се правомощията на президента спрямо служебното правителство и се дава възможност на съдилищата да сезират Конституционния съд.
“Вече е ясно, че гласуваните промени няма да решат големите проблеми на правосъдието и да гарантират справедливост за българските граждани, с каквато цел те бяха инициирани”, коментира обаче президентът Радев. Според него
промените “подкопават устоите ни
като демократична, правова и суверенна държава”. Зад тях прозирала една ясна цел - “управляващите партии да запазят своето влияние дори когато напълно загубят доверие”. Президентът в случая няма право на вето, затова се обръща към Конституционния съд.
С допускането на двойното гражданство за министри и депутати управляващите показват, че наличието на двойни стандарти на лоялност към България за тях не е проблем, коментира още държавният глава.
“Очевидно президентът е заинтересовано лице в тази ситуация и няма как да очакваме той обективно да оценява какво е решено по отношение на служебните правителства”, отвърна му задочно, но остро премиерът Николай Денков. Спекулациите, че се прави нещо срещу конкретен човек, нямат основания, отсече той.
“Възраждане”, БСП и ИТН обаче също обявиха вече, че ще атакуват новите текстове в КС.
Промените ще бъдат обнародвани в “Държавен вестник” в оставащите два дни до празниците. Правосъдният министър Атанас Славов вече ги подпечата с държавния печат.