- Най-често кметовете искат средства за пътища, ВиК, ремонт на улици
- Вдигат таксите за хазарта , от тях чакат още 200 млн. лева
1519 общински проекта получат финансиране. Това стана с решение на бюджетната комисия, която за рекордно кратко време одобри исканията на местните власти и ги подреди в приложение към сметките на държавата за догодина.
Бюджетът за 2024-а бе гласуван с всички приложения и вече може да бъде внесен в пленарната зала, за окончателно приемане.
Общата сума на исканията, която бе предвидена за финансирането на проектен принцип, надхвърля 1 млрд. лв. Комисията прие предложението на финансовото министерство списъкът да се допълва през март 2024 г., защото има общини, които не са били готови сега.
Авансово плащане може да има само до 20% и при сключен договор,
предупреди шефът на бюджетната комисия Йордан Цонев. Условията предвиждат още крайният срок за изпълнение да е до 31 декември 2026 г. Броят на проектите, за които една община може да иска финансиране, не е ограничен. Лимити има за размера в зависимост от големината на общината. При население над 180 000 души таванът е 100 млн. лв. За по-малките населени места сумата се движи между 6 и 50 млн. лева.
Списъкът е публичен и всеки може да осъществи контрол, посочи депутатът Венко Сабрутев. Той призова хората да следят изпълнението на проектите и ако има такива, които не отговарят на потребностите им, да искат тяхната замяна с други.
Преглед на списъка показа, че най-много са исканията за ремонти на пътища и улици и подобряване на водоснабдяването. Има и такива, които търсят финансиране за изграждане на велоалеи, ремонти на общински сгради, болници, дори за изграждане на приюти за кучета.
На предишното заседание на бюджетната комисия в неделя ГЕРБ–СДС, ПП-ДБ и ДПС излязоха с общи предложения за допълнителни разходи. Едно от тях е с 5 млн. лв. да се създаде фонд “Стамболов”, който да финансира студенти да учат в престижни университети в чужбина, при условие че след завършването ще работят в България.
С 16 млн. лв. ще се изравнят разходите за издръжка на децата в детските градини и за тези, които ще получават родителите на неприетите там. Специална програма пък ще готви училищата, детските градини и храмовете да преминат на регулиран пазар на електроенергия.
Предлага се приоритет да бъде проекта за изграждане на национална детска болница,
което няма фискален ефект сега, но било ясен ангажимент, че ще бъде бързо изградена. Комисията одобри и допълнително 500 хил. лв. за детски онкоцентър, 4 млн. лева за младежките центрове, още 5 млн. лв. за медицински изделия за хора с увреждания. С 10 млн. лв. ще се увеличат заплатите в БАН, допълнително 2,7 млн. лева са за курсантите в МВР. С 37 млн. лева ще се изгради център за киберсигурност в ДАНС.
Отпускат се допълнително пари и за заплатите в агенция “Архиви”, за добруджанските и тракийските институти, 2,6 млн. лева за МВнР, а 10 млн. лева за Министерството на иновациите.
Още 68 млн. лв. се дават за култура
С допълнителни 11,6 млн. ще се вдигнат заплатите в НСО. Конституционният съд ще получи пари за ремонт на сграда. Дават се 2 млн. лева за регионалните центрове на БТА, 4 млн. за Сметната палата и други 20 млн. за текущи ремонти на сгради на МВР.
В приходната част на бюджета предлагаме да се вдигнат таксите на хазарт, за да се покрият новите разходи, обяви Венко Сабрутев от ПП. Председателят на комисията Йордан Цонев от ДПС заяви, че те не са пипани повече от 10 години. Очаква се от актуализирането им в бюджета да влязат допълнителни 200 млн. лева.