Във връзка с получено от браншови организации протестно писмо в Министерство на земеделието и храните (МЗХ) ресорният министър Кирил Вътев изпрати официален отговор за подпомагането в сектор "Земеделие" през 2023 г. до представителите на браншовите организации, министър-председателя, министъра на финансите и председателите на Комисията по земеделието, храните и горите и Комисията по бюджет и финанси към 49-ото Народно събрание, съобщиха от МЗХ.
Според отговора на министър Вътев, през 2023 г. земеделските стопани са подпомогнати чрез инструмента на държавните помощи, като е разпределен ресурс в размер на 873 млн. лева по мерки, в няколко направления. Това са управление на риска и кризите, насочени към противодействие и компенсиране на щети при природни бедствия или неблагоприятни метеорологични условия, както и при болести по животните и растенията; помощи, насочени към гарантиране използването на качествен посевен материал в растениевъдството, поддържане на високо ниво на развъдната дейност в животновъдството и оптимизиране процеса по производство на качествени селскостопански продукти; помощи, насочени към повишаване качеството на храните и суровините от животински произход чрез отделяне на особено внимание на хуманно отношение към животните; инвестиционни помощи; помощ за участие в изложения; минимални помощи от типа "де минимис"; данъчни облекчения (намалена акцизна ставка и преотстъпен корпоративен данък); извънредни помощи съгласно временно законодателство на Европейската комисия - "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и "Помощ в подкрепа на разходи за вода за напояване при отглеждане на земеделски култури".
Финансовите средства по тези извънредни помощи са осигурени по схема за държавна помощ за компенсиране на част от разходите за вода за напояване - 16 млн. лева, а по схема за държавна помощ в подкрепа на ликвидността на земеделските стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна средствата по помощта за 2023 г. са в общ размер на 426 млн. лева.
Вътев припомня, че съобразно поетите ангажименти в Меморандума сключен на 20 септември 2023 г. между Министерски съвет, Министерство на финансите, Министерство на земеделието и храните и Инициативен комитет за провеждане на общонационален земеделски протест, беше проведена среща с еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски, в резултат на която на 21 ноември 2023 г. ЕК одобри изменение на Временната рамка, като удължи срока ѝ на прилагане до 30 юни 2024 г. и увеличи максималния размер на помощта за едно предприятие, извършващо дейност в първичното селскостопанско производство от 250 000 евро на 280 000 евро. След изпратена нотификация, във връзка новия размер на помощта, земеделските стопани получиха подпомагане по мярката и бяха изплатени малко над 5 млн. лева.
С оглед намирането на възможност за подпомагане на стопаните, които не са получили подпомагане за повишените разходи за производство през 2023 г., тъй като са достигнали максималния размер на помощта (280 000 евро) по Временната рамка, МЗХ съвместно с експерти от ангажирани политически партии, е разработило проект на мярка за държавна помощ за компенсиране на част от разходите за електроенергия и газ на земеделски стопани. Той е изпратен на Министерство на финансите за оценка по реда на Закона за държавните помощи, но според оценката подобна мярка не отговаря на условията на Регламента и не може да бъде счетена за съвместима с вътрешния пазар.
Министър Вътев пише, че след като са били положени всички усилия за намирането на законов механизъм за подпомагането на земеделските стопани, достигали регламентирания лимит от 280 000 евро, УС на Държавен фонд "Земеделие" е взел решение за изплащане на помощта по Временната рамка към всички земеделски стопани допустими за подпомагане (над 35 000).
Допълнително в изпълнение на Меморандума беше осигурен финансов ресурс в размер на 47,5 млн. лева за предоставяне и на помощ от типа "де минимис" на земеделските стопани в сектори "Растениевъдство" и "Животновъдство", която беше изплатена през настоящия месец декември на фермерите (общо близо 30 000 земеделски стопани).
"През 2023 г. земеделските стопани са получили подпомагане с директни плащани в размер над 910 млн. лева. В рамките на тези плащания към секторите "Плодове и зеленчуци" и "Животновъдство" са насочени средства над 163 млн. лева за обвързано с производството подпомагане и преходна национална помощ", пише още аграрният министър, допълвайки, че земеделските стопани, изпълняващи изискванията на зелените директни плащания, са подпомогнати с над 466 млн. лева.
В преразпределянето на средства към малките и средните земеделски стопани влизат и над 108 млн. лева, изплатени на всички земеделски стопани за първите 30 ха от стопанствата им.
Подпомогнати са също тютюнопроизводителите, дребните земеделски стопани, производителите на памук и младите земеделски стопани със средства в общ размер от 97 млн. лева. Над 76 млн. лева е доплащането по Схема за единно плащане на площ (СЕПП).
По думите на Вътев до края на настоящата седмица предстои изплащане на подпомагането по интервенцията за Основно подпомагане на доходите за устойчивост с бюджет около 600 млн. лева.
Той отбелязва, че с цел осигуряване на възможност за насочване на инвестиции в земеделието, на 28 септември 2023 г. с бюджет от над 318 млн. лева без ДДС, Министерството на земеделието и храните стартира прием на предложения за извършване на инвестиции по направление "Инвестиции в технологична и екологична модернизация" от "Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход в селското стопанство", предвидена в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Финансовата подкрепа е насочена към стимулиране на иновативни производствени и цифрови технологии, които подобряват отглеждането на селскостопански култури и животни, както и към автоматизиране и роботизиране на производствените процеси в земеделските стопанства. По направлението се финансират също така материални и нематериални инвестиции, свързани с опазване на околната среда и смекчаване на последиците от климатичните промени, както и производство на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за собствено потребление.
Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 50 процента от общия размер на допустимите за подпомагане разходвани средства. Разходите за невъзстановим ДДС също представляват допустим разход по НПВУ и ще се финансират от държавния бюджет, в размер на допълнителни 63,6 млн. лева.
В кратки срокове след приключване на приема на предложения за извършване на инвестиции, същите ще бъдат обработени от Държавен фонд "Земеделие" и с одобрените кандидати ще бъдат сключени договори за предоставяне на финансова помощ.
Аграрният министър припомня още, че в рамките на последните месеци МЗХ е осигурило допълнителен финансов ресурс по двете най-големи подмерки от Програма за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г., чрез инвестициите по които се повишава конкурентоспособността и производителността на земеделските стопанства, осигуряват се възможности за създаване на заетост и по-добри условия за труд, стимулира се процесът по подобряване на цялостната дейност и икономическата ефективност на предприятията от хранително-преработвателната промишленост. Към подмярка 4.1 "Инвестиции в земеделските стопанства" са насочени допълнително 69,87 млн. лева за предоставяне на инвестиционна подкрепа по проекти на земеделски стопани от проведения през 2021 г. прием, а към подмярка 4.2 "Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти" - 50,98 млн. лева за предоставяне на инвестиционна подкрепа по проекти на преработвателни предприятия от проведения през 2022 г. прием.
Също така, по мярка 10 "Агроекология и климат" и мярка 11 "Биологично земеделие" до края на годината, бенефициентите по двете мерки предстои да получат около 40 млн. лева компенсаторно подпомагане, на база на изпълняваните от тях многогодишни ангажименти по ПРСР 2014-2020 г.
"В заключение е важно да се подчертае, че през 2023 г. към земеделските стопани е насочен финансов ресурс в размер на близо 3 млрд. лева", завършва Вътев.
През ноември животновъди и оранжерийни производители се събраха в центъра на София за две протестни шествия с исканията да се заложи в бюджета за 2024 г. държавна помощ за компенсиране последиците от войната в Украйна и необходими средства по "де минимис"; да се увеличат ставките за обвързаното подпомагане до миналогодишното ниво; да се възстановят ставките на преходната помощ на миналогодишното ниво; на фермерите, които не са получили средствата за компенсации за последиците от войната в Украйна за миналите траншове, да им бъдат изплатени.
Организатори на протеста бяха Обединени български животновъди, Национален съюз на говедовъдите в България, Институт на жените фермери, Асоциация на биволовъдите в България и Национална асоциация на оранжерийните производители, предаде БТА. Под протестното писмо до министър Вътев този път са се подписали четири организации - Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ), Съюз на говедовъдите в България и Обединени български животновъди, Национална асоциация на оранжерийните производители. В него те заявяват готовност за протестни действия на 22 декември, петък.