37 компании са подали проекти за финансиране по плановете за справедлив преход в три области
Проекти за 11 млрд. лв. са заявени от 37 български и чуждестранни компании за финансиране по териториалните планове за справедлив преход. С тях трябва да бъдат заместени въглищата в три области - Перник, Кюстендил и Стара Загора.
Колосалната сума е заявена за иновативни заводи и инсталации, които да превърнат въпросните региони в индустриални зони. От подадените проекти става ясно, че тецовете нямат намерение да затварят.
Американската Eй И Ес например иска да прави батерии за съхранение на енергия, които използват технология с топена сол. Внесла е и проект за промяната на горивната база на един блок - вместо въглища да се използват отпадъци под формата на пелети или биомаса.
Другата американска централа - “КонтурГлобал Марица-изток 3”, също иска да прави инсталация за производство на енергия от отпадъци. Освен това ще улавя въглероден диоксид и ще го използва повторно. Има и проект за фотоволтаичен парк с батерии.
Държавната ТЕЦ “Марица-изток 2” има пет идеи, но не е посочила сумите за тях. Три са за изграждане на фотоволтаични централи, включително на покриви на сгради и на паркинги. Централата предвижда изграждане на електролизер за зелен водород и система за съхранението му и компресорна станция за зареждане на автомобили. Ще се строи и малка газова турбина.
“Топлофикация Сливен” ще слага нов топлоизточник – водородна и парна турбина. Инсталация за биомаса, когенерация за изгаряне на биогаз от растителна маса, завод за производство на ток и топлинна енергия от биомаса и разширяване на топлопреносната мрежа са другите проекти.
“Брикел” предвижда три водородни и три парни турбини, които ще използват пара, произведена от водород. Ще прави и завод за ток и зелен водород от слънчева енергия и газопровод до централата.
Мини “Марица-изток” също са с пет проекта – за производство на ток от синтезен газ от въглища. Искат да построят инсталация за производство на торове пак от въглища. Ще разработват и приложимостта на глините като суровина за строителството. Най-големият проект е за фотоволтаичен парк и системи за съхранение на електроенергия.
НЕК иска да построи наземен и плаващ фотоволтаичен парк в яз. “Розов кладенец” със системи за съхранение на енергия, както и 2-и електролизер за водород. Същото има намерение да направи и при язовир “Овчарица”.
Старозагорската “Металик” кандидатства с проект за завод за корпуси на ветрогенератори, вецове и тежко машиностроене. Второ намерение на компанията е за инсталация за зелен водород и кислород за медицински нужди.
“Смарт енерджи груп” е представила проект за завод за соларни панели. Чешката компания “Ризолв енерджи” е заявила фотоволтаик със система за съхранение.
Казанлъшката “М+С Хидравлик” иска да направи нов завод за производство на хидравлични мотори с нулев въглероден отпечатък и зелен енергиен център.
“Дайнинг Енерджи” е заявила 6 проекта, свързани с биомаса, когенерация, изгаряне на биогаз. Както и нов завод за производство на водород по термолитичен способ и завод за производство на целулоза от биомаса. Компанията от Гълъбово участва в консорциум с испанска фирма в търга за жп линията от София до Елин Пелин.
Друга фирма, която има инвестиционно намерение, е “Траш енерджи”. Предложението е за завод за производство и съхранение на електроенергия и зелен водород чрез използване на слънчевата енергия.
Една от големите инвестиции е на “Монбат”. Компанията предвижда да инвестира в производство на клетки и батерии за съхранение на енергия.
Проекти има и от военния завод “Арсенал”. Те са най-вече за фотоволтаични паркове и инсталация за водород за собствени нужди.
“Неохим” иска да изгради фотоволтаик със съоръжение за съхранение на енергия, но голямото вложение е за трансформация на инсталацията за производство на зелен амоняк.
Производителят на метални опаковки “Булметал” предлага изграждане на нова помпено-акумулираща централа (ПАВЕЦ), комбинирана мощност с вятърна и соларна енергия.
“Овергаз Мрежи” има намерение да изгради газоразпределителна мрежа на територията на Стара Загора, Нова Загора и Ямбол, както и инсталация на бойлери и радиатори за отопление. Другият проект е иновативен - за впръскване на до 20% водород в мрежата. Предлага и инвестиция за горивни клетки на водород за производство на ток и на топлинна енергия за предприятия и големи жилищни обекти. Има и проект за термопомпи за малки и средни обекти за охлаждане и отопление.