Позволено ли е депутатите да говорят от местата си, а не от трибуната на парламента? Този въпрос занимава цял ден както народни представители, така и журналисти и наблюдатели на пленарното заседание.
Рано днес преди началото на работния ден на Народното събрание от "Възраждане" обявиха, че ще продължат да саботират заседанията, понеже са несъгласни с демонтирането на Паметника на Съветската армия в София. Същото направиха и в четвъртък и петък заедно с БСП и тогава заседанията пропаднаха. Затова и днес депутатите се събраха извънредно, за да гласуват здравния и социалния бюджет за догодина.
Хората на Костадин Костадинов отново обсадиха трибуната и вдигнаха жива ограда пред нея и кошарите на министрите, за да спират колегите си да се изказват. Днес обаче опитната депутатка и шефка на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова измисли вариант - депутатите да се изказват от място.
"Моля за процедура народните представители, ползвайки правилника, да могат да вземат думата от място", каза Атанасова. А председателят на парламента Росен Желязков вече държеше правилника за работа на парламента и допълни предложението ѝ, като се обоснова на параграф 2 от преходните и заключителните разпоредби на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
"По въпроси, неуредени с този правилник, Народното събрание приема решения", гласи въпросният параграф. Затова Желязков предложи: "Народното събрание да реши народните представители да взимат думата от място". И това бе прието със 125 гласа "за" от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Само четирима от опозицията гласуваха и натиснаха "против".
Така квесторите извадиха микрофон, който разнасяха на депутатите. Това забави работата им, но пък я направи възможна. Те ставаха прави за изказванията си и докладите, а първа новия модел на работа изпробва Теменужка Петкова от ГЕРБ. Иначе Десислава Атанасова направи предложението си на микрофона на Желязков, като стигна до там по страничен път, заобикаляйки протестърите от "Възраждане".
Правилникът на работа на НС всъщност урежда кога може да се говори от място. Според чл. 51 от правилника депутатите говорят само от трибуната. Изключения се допускат само за тези в неравностойно положение. Не е предвидена обаче ситуацията, в която народни представители не допускат свои колеги до трибуната, т.е е неуреден въпрос и Желязков може да се позове на параграф 2.
Съмнения, че това е законно, изразиха от "Има такъв народ". Ивайло Вълчев подкани колегите си да изменят правилника, ако намират за нужно. За това трябва да се мине процедура през комисията по правни въпроси. "Опасявам се, че ако днешните решения са приети в нарушение на правилника, който е с ранг на закон, при сезиране на Конституционния съд днешните решения ще трябва да бъдат отменени", каза той от трибуната.
"Уважавам мнението на юристите, които ви консултират, но в случая има една много хубава българска приказка: напънала се планината... Вие знаете продължението. Когато няма обективна възможност народни представители да се изказват от трибуната, Народното събрание може да реши неуреден въпрос. Тъй като правилникът не урежда какво се случва, когато се блокира достъпът до трибуната и достъп се дава избирателно, тогава НС може да реши как конституционно до продължи изпълнението на конституционно гарантираните си задължения и правомощия. Така че ако желаете да сезирате Конституционния съд по въпроси от организационен характер, имате право и основание само са ви необходими подписите за това", отговори му Желязков и акцентира върху това, че Вълчев е успял да стигне до трибуната.