Не напълно удовлетворени от приетия бюджет на здравната каса догодина останаха "Продължаваме промяната" - "Демократична България", след като двете им предложения, неодобрени от ГЕРБ, не минаха.
Две основни критики имаха от партията на Бойко Борисов - мораториума за сключване на договори за нови дейности и клинични пътеки догодина и за провеждането на централизиран търг за обществените поръчки за онколекарства. Доц. Васил Пандов от ПП предложи компромисни варианти, но управленските им партньори не ги приеха.
"За извънболничната специализирана и извънболничната първична помощ има над 20% увеличение. Болничната помощ има достатъчно увеличение, за да може да осъществи политиката за задържане на кадрите и регионалната политика, т.е тези, които са на отдалечени места също да може да се реализират финансово", посочи Симидчиев.
Това е рекорден бюджет за здравната каса - 8,1 млрд. лева и увеличение от 1,1 млрд. лева. "Увеличиха се с 5 милиона лева средствата за нова спецификация за помощни средства, приспособления и изделия за хора с увреждания. Отделиха се повече средства за дентална помощ, включително и изготвяне на зъбни протези", посочи Пандов.
Негативното, което се случи от наша гледна точка е, че имаше две предложения, които от самото начало не срещнаха подкрепа от ГЕРБ-СДС и ДПС. Едното предложение беше догодина здравната каса да не сключва договори за нови дейности с болници с мотива, че предстои реформа, изготвяне на нова здравна карта, безкрайно много стават болничните легла в България. Знаем, че ние сме прецедент в Европа по брой болнични легла на глава от населението без това да води до по-високо качество на болничното лечение. Големият брой болнични легла и договори стимулира болниците да сключват включително фиктивни дейности, за да оцеляват някои от тях. По тази причина здравната каса беше предложила догодина да не сключва договори за нови дейности. Аз направих в пленарна зала едно допълнение