Известен адвокат май поема защитата на олимпийския шампион и сина му
Ветерани в щангите и дори някои членове на управителния съвет на федерацията смятат да направят протест в подкрепа на арестувания олимпийски шампион Иван Иванов в понеделник. Тогова той и синът му, който носи неговото име, ще трябва да се изправят пред съда, за да се разбере каква мярка за неотклонение ще им бъде наложена. Прокуратурата иска арест.
Има слухове, че със защитата на двамата ще се заеме един от най-известните адвокати в България Менко Менков. Той представляваше лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов по време на разследванията срещу него, които завършиха с пълен крах.
Иван Иванов-младши бе арестуван в петък след акция в спортното министерство. Малко по-късно зад решетките се оказа и баща му, който според разследващите му помагал да рекетира шефа на федерацията по щанги Ариф Маджид.
За да се получат 1,2 милиона лева финансиране за европейското първенство в София през февруари, Иванов-младши поискал 62 000 лева. От 5 години той работи като главен експерт в отдел "Финансиране" на министерството, като през него минават доста от проектите на федерациите за бюджетите им от държавата.
Вероятно сумата е осъмнила Маджид, защото за домакинства обикновено се дават около 5 милиона лева за всички, като трудно може да се даде 1/5 на една федерация. България по принцип е домакин на доста състезания от най-висок ранг като световни купи по ски и художествена гимнастика и много други.
Остава в анонимност третият човек, който бе изведен от Спортната палата от полицията. За него нищо не се говори, нито пък му е повдигнато обвинение. Вероятно става въпрос за куриера, който е трябвало да предаде белязаните пари на Иванов-младши.
Иван Иванов-старши е едно от най-големите имена в българските щанги. Роден е в Шумен на 27 август 1971 г.
Върхът на кариерата му е олимпийската титла от игрите в Барселона през 1992 г. Тогава той изпревари китаеца Ли Кишен с 2,5 кг, а великият Халил Мутлу от Турция остана едва пети.
Четири години по-късно стана шести на игрите в Атланта. Иванов трябваше да има и втори медал от олимпиада, след като в Сидни през 2000 г. завърши втори след Мутлу, но стана жертва на аферата с ороцетама на Иван Абаджиев. Тогава изгубихме още два медала - титлата на Изабела Рифатова и този на Севдалин Минчев, а националите ни бяха отстранени от турнира. По-късно спечелихме делото срещу международната федерация, но само Алан Цагаев успя да се качи на подиума и да спечели сребро.
Иван Иванов-старши е четирикратен световен шампион (1989, 1990, 1991 и 1993 г.). Има и бронзов медал от 1998 г.
На европейски е печелил злато, сребро и бронз.
Работи като треньор в Хърватска. Избран е за национален селекционер на отбора по вдигане на тежести през юни 2011 г.
Спортист №2 на годината за 1992-а. Избран е за спортист на Балканите през 1993 г. Почетен гражданин на Шумен с решение на Общинския съвет от 28 октомври 2021 г.
В същото време тренировките на националите ни продължават на базата в "Дианабад" под ръководството на Никола Колев. Времето до европейското първенство е прекалено малко, за да се пропускат занимания.
Иван Иванов-старши бе човекът, който предложи Ариф Маджид за президент на федерацията и дълги години заедно с него води битката за легитимност с Неделчо Колев. На няколко пъти бе уволняван от поста, но така и не бе сменен.
Малко преди Маджид да поеме властта и да елиминира Неделчо Колев, Иванов-старши бе сред основателите на нова федерация, което може да е влошило отношението между двамата.
В същото време международната федерация публикува ранглистата за турнира от веригата Гран при, който завърши в Катар.
Карлос Насар е №1 при мъжете с 975,0545 точки. След него са Ри от КНДР и Йелимар Лопес Лопес от Колумбия. Насар счупи два световни рекорда - за мъже и младежи в състезанието.
Карлос продължава да е втори в олимпийската квалификация за Париж в категория до 89 килограма и само чудо може да го измести от първите 10, които ще вдигат на игрите във Франция.
Иван Димов е осми в ранглистата при 61-килограмовите, а Божидар Андреев е седми в категория до 73 кг. Това са и тримата, които може да пратим на олимпиада, защото останалите са далеч в класацията.
Българските щанги от години се тресат от всевъзможни скандали между ръководство на федерацията, различни треньори и лобита в този спорт, който е един от най-успешните в историята.
България има 12 олимпийски титли във вдигането на тежести, като едва в последните няколко издания на игрите бе задмината от борбата.
Клубът по щанги в Червен бряг смени името си от "Старт" на "Илиян Илиев" на трагично загиналия треньор на Карлос Насар.