25 училища в града нямат инсталации за достъпност за подрастващите с двигателни проблеми
Благотворителна изложба търг събра 50 000 лв. за изграждане на рампи за деца с увреждания към училища и детски градини в Пловдив.
Четирима творци в неравностойно положение - поетът и художник Росен Карамфилов (син на покойния художник Кольо Карамфилов), скулпторите Денис Попов, Николай Савов и художничката Борислава Марчева предоставиха 18 свои картини и пластики, за да помогнат за осигуряването на достъпна среда.
Търгът се организира от фондация “Творци на надежда” със съдействието на общината. В наддаването се включиха 41 участници. На него присъстваха митрополит Николай, заместник-кметът на Пловдив Николай Бухалов, общественици, бизнесмени. Водеща беше известната пловдивска художничка Вихра Григорова.
Децата със специални образователни потребности в Пловдив са 1755. От тях 680 се водят към ресурсния център, останалите посещават училищата в града. В Пловдив има 53 училища, а 25 от тях, т.е. половината, не са оборудвани с инсталации за достъпност.
“Моят син е на 8 години, страда от церебрална парализа. Принудени сме да
носим на ръце количката,
за да влезем в училището. Това ни създава големи трудности. Надявам се да бъдат изградени необходимите съоръжения, които биха ни улеснили в тази ситуация, особено сега, когато времето се влоши”, разказва например Тихомира Николова.
През последните години, когато се правят ремонти, те задължително включват осигуряването на достъп за хора със специални потребности.
“Очакваме от ръководствата на училищата да ни представят свои проекти и след като ги одобрим, ще ги финансираме. Надявам се това да стане максимално бързо. Това е първата ни инициатива, ще продължим с други през следващата година. Държавата полага усилия, но явно не може да се справи с всичко.
Трябва да помага и бизнесът”,
каза Микеле Санторели, председател на фондацията “Творци на надеждата”. Италианският бизнесмен живее от 30 г. в България, фамилията му се занимава с преработка на плодове.
“24 часа” неведнъж е писал за благотворителните му инициативи. Миналата година той построи православен параклис в Катуница в памет на Ангел Петров и Павел Толев, които загинаха преди 12 г. при размириците срещу Цар Киро. Санторели помогна финансово и на църквата “Св. Атанасий” в Асеновград и се погрижи разрухата да не превземе храма в село Моминско.
Идеята за благотворителната изложба, с която да се съберат средства за достъпна среда, дошла от Росен Карамфилов и Денис Попов - те са били на подобна инициатива в Париж.
“Няма такава вечер! Събрахме 50 000 лева за каузата за достъпна среда на няколко училища в Пловдив! От тази сума приносът на моите пет картини е 17 400 лева.
Умишлено дадох най-ниската начална цена
за творбите си, за да помогна на това велико дело! Същевременно една от картините ми бе най-скъпо оценена. Не искам слава за себе си. Аз съм човек с благородно сърце”, реагира емоционално Росен Карамфилов.
Той е най-младият поет, включен в американската антология на българската поезия. Негови стихове са публикувани на английски, италиански и турски. Превежда поезия от немски и английски. Има редица награди за поезия, нарисувал е над 400 картини, с които участва в изложби у нас и в чужбина.
Скулпторът Николай Савов веднага откликнал на поканата да участва със свои творби в търга, за да се помогне на децата в нужда. Той е един от известните творци от Пловдив. Носител е на наградата “Мечът на Ромфея” през 2007 г. Автор е на паметника на Хан Крум в район “Тракия”. Със свои творби участва в редица благотворителни изложби.
Незрящият скулптор Денис Попов пък е
пример как човек може да се пребори с трудностите
и да сбъдне мечтата си. През миналата година завърши специалност “Визуални изкуства” с модул “Керамика и порцелан. Съвременни дигитални форми” в Нов български университет. С помощ от преподавателите си създава множество впечатляващи мащабни пластики, които през годините са включени в различни студентски изложби. Участва със свои творби в експозиции и зад граница.
Борислава Марчева е завършила английската гимназия в Бургас. Заминава да учи във Великобритания, но прекъсва обучението си поради заболяване. Рисуването е част от лечението ѝ. В картините ѝ заживяват животни, приказни герои, фантастични същества. Участвала е и в изложби помощ на онкоболни. Подарила е свои творби на болницата в Бургас.
Организаторите смятат с част от откупените картини да обособят постоянна изложба. По този начин искат да привлекат още творци и спонсори за участие в бъдещи благотворителни кампании.