След две десетилетия обещания и опити за законодателни промени тайната на осиновяването вече не е най-голямото табу в България.
Депутатите приеха в сряда окончателно промени в Семейния кодекс, с които разкриването ѝ се улеснява.
60 години тя пречеше на над 2 млн. души у нас да узнаят своя произход. Това са осиновени деца, техните осиновители и семействата им.
Освен че носи психологически травми на хората, които живеят в тайната на осиновяването, ги лишаваше и от правото да знаят имат ли генетични заболявания. Или дали не са в кръвосмешение.
Основни двигатели на промяната са Деница Сачева от ГЕРБ и Христо Петров - Ицо Хазарта
от “Продължаваме промяната”.
Двамата внесоха текстовете си още през юни, а през юли минаха на първо четене през пленарната зала. (Не)коалиционни търкания са довели до там, че текстовете са били отхвърлени от ГЕРБ и ДПС в правната комисия, но в сряда и двете формации ги подкрепиха и добавиха свои корекции.
Всяко осиновено дете вече ще може да знае кои са биологичните му родители.
А част от личната си история бившата външна министърка и депутатка от ГЕРБ Екатерина Захарива избра да разкаже от трибуната в парламента. Поводът бяха нападките от опозицията към текста, че неправителствени организации да могат да посредничат на хората, които искат разкриване на тайната при осиновяване.
“Аз имам личен опит от такъв курс, защото аз съм осиновител. Беше по време на най-тежките условия на ковид. Аз бях впечатлена от професионализма. Беше онлайн, но отговориха на доста голяма част от въпросите, които лично аз имах и всеки осиновител, предполагам. Дори и за решението и преценката на органите след това дали да те впишат в регистъра, защото чисто
формално може да отговаряш на условията - да нямаш заболявания, да имаш доходи, но психически да
не си подготвен за тази стъпка”, сподели Захариева от трибуната.
Депутатката е омъжена от 17 години за архитект Ангел Захариев, който има дълга кариера в градоустройството.
Осиновяването е лична кауза на Ицо Хазарта, който повече от 2 години се бореше тайната да отпадне. Той помага и на много деца от домове, като им осигурява курсове, почивки, подкрепа с пари от депутатската си заплата. (Виж карето долу.)
Тримата се заемат с поправките, защото досега, за да стигнат осиновените до информация за своя произход и биологични родители, те трябваше да минат през дълъг процес и съдебно дело. Семейният кодекс
изискваше от тях да докажат “важни
обстоятелства, които налагат това”,
а съдебното решение не може нито да се обжалва, нито да се протестира от прокуратурата. Така се оказва, че много осиновени, които искат да разберат кои са, нямат право на това, освен ако не докажат “важно обстоятелство” като например, че търсят донор за трансплантация. Липсваше обаче ясна дефиниция какво е то, а преценката бе на съда.
Информация за произхода ще могат да поискат от съда не само осиновителите и осиновеният, но и неговите деца и брачен партньор. Възрастта, на която осиновено дете ще може да поиска да научи за рождените си родители, обаче се вдига на 18 г.
По искането ще се произнася окръжният съд, но след като изслуша биологичните родители при закрити врата, в отсъствието на осиновения. Такова изслушване няма да има, ако родителите не могат да бъдат призовани по реда на Гражданско-процесуалния кодекс или са починали. Съдебното решение може да се обжалва от молителя или да се протестира от прокуратурата.
Това бе прието със 179 гласа “за”, като БСП се въздържаха, а “Има такъв народ” бяха против.
Създава се Национална електронна информационна система,
в която ще се намира информацията и за децата, дадени за осиновяване, и за кандидат-осиновителите, както и Електронна платформа за кандидатстване за осиновяване. Те трябва да заработят от 1 януари 2025 г. с поднормативен акт на социалното министерство. Ще обслужват случаите в страната, но не и международните. Така кандидатстването за осиновяване вече ще може да става онлайн.
С електронизацията на процеса и неговото оптимизиране ще се направи по-ефективен подборът на родители, които да са най-подходящи за децата. Кандидатстването става с подаване на заявление, от желаещите да осиновят дете се искат и определени медицински документи.
“Всички тези неща, които в момента кандидат-осиновителите трябва да подават, включително докладът на социалните работници ще бъде в системата”, обясни Сачева. Процесът за кандидатстване не се променя, нито се намаляват необходимите документи, просто се улеснява.
Друга важна промяна в кодекса е забраната на бракове с непълнолетни. Досега бяха възможни отстъпки за деца, навършили 16 г., но с разрешение на районния съд. От “Възраждане” обясниха, че в житейски план има обстоятелства, при които ранните бракове са допустими - например при бременност.
Според последното национално преброяване в България има 878 момичета между 12 и 17 г., които са омъжени и имат деца. Такива бракове са и една от причините за отпадане на 5% от деца от училище и затова всички политически сили трябва да се обединят срещу това. Трябва много сериозно да се отнесем с тези текстове, защото, ако има казуси, които трябва да бъдат решавани, е едно, но когато трябва да се води политика срещу това деца да раждат деца и деца да отпадат от училище заради бракове, аз мисля, че тук трябва да бъдем единни, обясни Деница Сачева.
Христо Петров: Хиляди хора не знаят дали човекът, с когото се разминават, не е тяхна майка, брат или сестра
“На хиляди хора правото да знаят тази информация им е отнето и то е оставено в ръцете на някого другиго. Някой друг трябва да им даде разрешение да знаят дали са болни по наследство, дали човекът, с когото чакат на автобусната спирка не е техен брат или сестра, дали градът, в който са на екскурзия, не е техният роден, а жената, с която се разминават по тротоара, не е тяхна майка.” Това каза депутатът от ПП-ДБ Христо Петров по време на гласуването на промените в Семейния кодекс.
И обясни, че в пленарната зала всеки знае своя произход. Кой има право да каже кое е важно обстоятелство и защо трябва да си болен, за да знаеш кои са родителите ти. В цяла Европа този въпрос е уреден и днес имаме шанс заедно да дадем тази справедливост на хората, които я чакат, каза още той.
Деница Сачева: И двете с Катя имаме осиновени деца и знаем колко е важно те да знаят своя произход
“Преди 7 г. с Екатерина Захариева започнахме тази битка за промени в Семейния кодекс в полза на децата, които са осиновени или чакат да бъдат осиновени. И двете с Катя имаме осиновени деца и знаем колко е важно те да знаят своя произход, за да живеят свободни и сигурни в себе си. За мен осиновяването е темата на моя живот, защото и майка ми е осиновена и повече от 50 години търси своя произход. Днешната законодателна победа посвещавам на нея”, написа бившата социална министърка и сегашен шеф на социалната комисия в НС Деница Сачева след гласуването на промените в Семейния кодекс във фейсбук.
Сачева от малка знаела, че щом стане на 40, ще осинови дете. Нейната баба осиновява майка ѝ точно на тази възраст. Затова и на 39 подава документите си. Посреща 40-ия си рожден ден със съвършено непознати двойки в училище за кандидат-осиновители. Тогава се поставя и най-важният човек в живота ѝ - синът ѝ Виктор, и така вече 10 години.
“Синът ми знае, че е роден в сърцето ми. Че е желан и обичан и между нас няма тайни. За да расте свободен, трябва да е здраво стъпил на земята. А това може да стане само ако знае кой е, откъде идва и какво се случва с него. Затова и написах специална приказка за него. Писах и трих с дни, докато не обмисля всяка дума в нея. Когато за първи път ме попита как съм го родила, отклоних въпроса.
Но когато попита отново, извадих приказката и му я разказах. Оттогава говорим напълно свободно по темата, сподели тя за “24 часа” преди време.
Синът ѝ знае всичко за себе си, но 70-годишната ѝ майка не е успяла да разкрие напълно тайната на своя произход и Деница знае колко я измъчва това. Тя самата открила жена, за която е сигурна, че е нейна леля по майчина линия. Но когато се срещнали, осъзнала, че ще обърка живота ѝ, ако разкрие истината.
“Така в моя живот се появиха три гледни точки към тайната. Тайна, която разяжда. Тайна, която изчезна и това ни освободи. И тайна, която реших да пазя, за да не навредя”, обобщава Сачева.