Полицията пое денонощно охраната му след бурни сцени пред монумента и блокиране на Орлов мост. Блокираха и преговорите с бранителите му от БСП за мнозинство в Общинския съвет на София
Протести, полиция и ранен депутат - на този фон стартира демонтажът на Паметника на Съветската армия. Решение за него взе още преди изборите предишният Столичен общински съвет по предложение на групата на ДБ. А областният управител на София Вяра Тодева задвижи процедурата, след като реставратор финално удостовери, че фигурите са риск за преминаващите. Затова още в края на август бе поставена ограда.
Кран надвисна над монумента още в ранни зори във вторник, а работници започнаха да монтират скеле, за да махнат първо най-високите фигури от постамента на композицията. Група от около 60-ина души, сред които Мая Манолова, левият кандидат-кмет и настояща общинска съветничка Ваня Григорова, шефът на градската организация на БСП Иван Таков, Румен Овчаров и Георги Пирински, се събра да го пази. По обед те
блокираха Орлов мост,
спирайки за кратко движението. Пред паметника бяха и от “Възраждане”. До ескалация не се стигна, но неочаквано кръв проля соц депутатът Георги Свиленски (Виж долу.)
“Паметникът
не е поддържан през последните 70 години,
в резултат на което са се появили пукнатини в бронзовите отливки и съществува реална опасност от отделяне на елементи от фигурите. Налице са и пукнатини при свързването на частите”, казват от областната управа.
Фигурите да бъдат преместени в Музея на социалистическото изкуство, реши пък СОС още през март. За целта се чакаше издаване на строителни книжа. Преди да отидат в музея обаче, ще минат реставрация, стана ясно вчера. Не се издава къде ще бъдат откарани.
По алеите към паметника ще има КПП-та и денонощна полицейска охрана, съобщиха от СДВР. От полицията апелират за избягване на обособения периметър.
На спешна среща при Николай Денков с молба демонтажът да спре отидоха от БСП.
Социалистите смятат, че вместо да бъде извозен в музей, той ще бъде нарязан до петък. “Премиерът не пое ангажимент да спре каквото и да било, тъй като мисли, че това е правилно”, обясни Свиленски след срещата.
Ескалацията вчера прави невъзможна договорка между левите и ПП-ДБ-СС в Столичния общински съвет. В неделя пред Нова тв Ваня Григорова каза, че обсъждат възможни общи политики и дори разменили документи, но червената линия е паметникът. И посъветва ДБ да оберат патоса си по борбата с паметници така, както явно са го обрали по борбата с “Държавна сигурност”.
По темата ДС (не)партньорите
удари и Бойко Борисов. Той се обяви за оставане
на монумента, след като през февруари сам разпореди на общинските съветници от ГЕРБ да задействат процедурата за премахването му.
“Аз и когато и мавзолея бутаха, когато и паметници бутат, имам друго мислене за историята. Трябва хората да има възможност и лошото да го виждат, щото сега никой не си спомня от младото поколение какво е мракобесната ДС. Какво значи да си генерал-лейтенант Терзиев, шеф на военно контраразузнаване. Като има такъв паметник, можеш да отидеш и да кажеш: “Ей този и ей тая армия вкараха българите в “Белене”, в “Скравена”, избиха цялата аристокрация”, коментира Борисов вчера. Явно визира дядото на столичния кмет.
“Варварско действие, за което няма оправдание и прошка”, възмути се говорителката на руското Външно Мария Захарова. “България отново избира грешната страна на историята”, заяви тя и заплаши, че ще си платим за последствията.
Още снощи ръката на войника с шмайзера падна прерязана в подножието на монумента.
Депутатът Свиленски с порязана ръка след сблъсък с чиновник, праща го да чисти за наказание
Първа жертва в битката си за запазване на Паметника на Съветската армия символично даде БСП. Георги Свиленски се озова в болница с нарязана ръка, след като метално заграждение падна върху него. Било блъснато внезапно от служител на областната управа, разказа пред “24 часа” депутатът Иван Ченчев.
Той, Свиленски и колегата им Христо Проданов опитвали да стигнат до паметника, говорели за старта на демонтажа със зам. областния управител Георги Чичков през оградата.
“При отварянето на едно от паната ѝ, през които влизат и излизат майсторите и служителите, при разговора ми с областния управител негов служител се засили от няколко метра върху оградата, която се стовари върху мен и ме нарани, прорязвайки ми ръката”, разказа по-късно и самият Свиленски. Служителят бил главен инженер или шеф на дирекция, полицията го установила, обясни той. Твърди, че мъжът натискал оградата, за да притиска депутата дори след като го наранил. Полицията го е дръпнала, но пак не спрял.
“Големият скандал от инцидента с мен е, че държавен служител си позволи в центъра на София да упражни агресия, хулигански прояви над български граждани, нормални хора. Говоря с много меки думи, тъй като действията му може да се оприличат с действията на протестите срещу БФС”, коментира Свиленски. Обвини за случая областната управа. Превързан е в ИСУЛ. Извадил си е медицинско и е пуснал жалба в полицията. А за наказание иска чиновникът да положи обществено полезен труд на Паметника на Съветската армия, например да го почисти.
“Недопустими неща се случват. Свобода на изразяване, на протест, различно мнение - всичко е потъпкано. Щом се посяга на депутати, представете си какво може да се случи на всеки един човек”, заяви Корнелия Нинова.