Липсата на ток и вода в населените места след тежкия сняг в средата на ноември, на достатъчно средства за зимно почистване, но и вечни теми като децентрализацията на общините и довършването на магистрала “Хемус”.
Такива проблеми поставиха пред правителството кметове от цялата страна на встъпителната си конференция на Националното сдружение на общините. Реално обаче това беше втора среща на кметовете с премиера след голямото събитие още на 23 ноември,
организирано от “24 часа”, което се превърна в платформа за диалог между местната и изпълнителната власт
За повече взаимодействие между общините и правителството ги призова премиерът Николай Денков днес. Да спрем да си прехвърляме топката и да приемем, че и местната власт има своята вина, настоя той по повод бедственото положение в страната след първия сняг. Затова е нужна по-добра организация.
Ако в началото на снеговалежите бяха затворени пътищата, нямаше да има проблем с коли, които да запречат и след това да не може да се почиства, даде пример той.
За да се намери пък общо решение на проблемите с тока по места, но и на лошата инфраструктура, която се къса при снегонавявания, министърът на енергетиката Румен Радев ще организира среща между местната власт и енергоразпределителните дружества.
“Ще ви бъдем партньори във всяко едно отношение, колкото и трудно да е понякога от гледна точка на сложната политическа ситуация. Всички кметове и общини са български и по никакъв начин няма да има деление по партиен или друг признак”, увери премиерът.
“Инфраструктурните общински проекти в размер на близо 2 млрд. лева този път са заложени поименно в държавния бюджет. Като знаем, че ресурсът е осигурен, от нас остава да се мобилизираме през 2024 г. и да имаме активен строителен сезон.” Така кметът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) Даниел Панов се обърна към колегите си. И благодари, че
общините са подали 98% от проектите си
“Това говори не само за добрата ви работа в общинската администрация, а и за доброто ръководене на вашите кадри”, подчерта Панов. Именно кметовете и местната власт са били “гръбнакът на държавата в тези трудни времена”.
Председателят на НСОРБ постави като приоритет за общините от Северна България завършването на магистрала “Хемус”.
Успяхме да наложим темата за финансовата автономност. Още не е факт решението за оставането на 2% от подоходния данък, но е налице желанието за децентрализация, напомни още Панов. И обяви, че през новия мандат ще се разработи
механизъм, който да не допуска дисбаланс
и да не ощетява никоя община.
Досега над 200 общини са представили своите проекти, но има възможност те да се коригират до март, напомни председателят на парламента Росен Желязков. Предвижда се регионалният министър да сключи споразумение с всяка община, което да работи до 2026 г. Затова проектите трябва да са много добре структурирани и с ясни срокове, резултатът да бъде видим в годината преди изборите, а не в месеца преди тях, подчерта той.
Перник използва близостта си до София, няма как двамата кметове да не си говорим, ще си помагаме. Първият въпрос, който инвеститорите ни задават, е за добрите транспортни връзки със София. В момента се проектира новото жп трасе, надявам се то да се случи, каза кметът на Перник Станислав Владимиров. Столичният Васил Терзиев обаче не го чу - не успя да присъства на срещата.
Съдействие да се обучат преподаватели по изкуствен интелект в специализираните паралелки в училищата пък поиска кметът на Бургас Димитър Николов от председателя на Българската асоциация на софтуерните компании Доброслав Димитров. При тази динамика имаме нужда от преподаватели, които да не се изчервяват пред учениците, те вече изпреварват дори вашето IT поколение, обясни му Николов. Дигиталните технологии могат да помогнат много на администрацията, ще се подобри комуникацията с хората, добави кметът.