Инфраструктурните общински проекти в размер на близо 2 млрд. лева този път са заложени поименно в държавния бюджет, като знаем, че ресурсът е осигурен. От нас остава да се мобилизираме през 2024 г. и да имаме активен строителен сезон.
Така кметът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) Даниел Панов се обърна към кметовете на встъпителната конференция на сдружението в София днес.
„Този период от годината е времето, когато мислим за новите си планове, за новите си проекти, за инициативи най-вече за дългосрочното развитие на нашите общини. Не трябва да забравяме, че пред нас има и много неизвестни. Искам да започна позитивно нашето първо общинско събитие и да припомня, че за разлика от миналата година, сега в краткосрочен план имаме сравнителна стабилност от бюджетна гледна точка. Всички знаем, че парите никога не стигат за общините, но се надявам между първо и второ четене на бюджета да имаме положителни резултати за това, което НСОРБ ще иска по комисии", каза Панов.
Председателят на НСОРБ благодари на представителите на местната власт за това, че общините са подали на 98% своите проекти. „Това говори не само за добрата ви работа в общинската администрация, а и за доброто ръководене на вашите кадри", подчерта той.
"Заедно продължихме работата в тези трудни времена през изминалия мандат, защото имахме общи цели. Ще кажете, че и сега те са сходни на тези отпреди 4 г., но това не значи, че не сме постигнали целите си. Това показва нашата последователност, защото приоритетите ни надхвърлят нашият 4 -годишен мандат. Благодаря ви, че всички ние, задно с общинските съвети, успяхме да се справим с всички тези трудности. Кметовете и местната власт бяха гръбнакът на държавата в тези трудни времена", подчерта Панов.
Говорим за интегрирано общинско развитие, което е факт още отпреди 10 г. в много други държави. А при нас това бе промяна, която ни помогна да си сътрудничим по проектите. Трябва да наваксаме, но това няма как да стане с необмислени и прибързани решения, категоричен бе кметът на Велико Търново.
Успяхме да наложим темата за финансовата автономност. Още не е факт решението за оставането на 2% от подоходния данък, но е налице желанието за децентрализация, напомни още той. Панов каза и, че във фокуса през новия мандат ще е разработването на механизъм, който да не допуска дисбаланс и да не ощетява никоя община.
"Мандатът на кметовете и общинските съветници е гарантиран от конституцията и не зависи от политическите турболенции, има устойчивост, с която на държавно ниво не може да се похвалим в последните 3 г.", отбеляза пък председателят на парламента Росен Желязков.
"НСОРБ е коректен и надежден партньор на Народното събрание, особено в моменти като настоящия, когато започва разглеждането на бюджета. То е онзи представител на общините, на хората и местните общности, който защитава техните интереси. Всички сме свидетели колко труден беше изминалият предходен мандат 2019 - 2023 г., който бе белязан от пандемия, война, конфликти, инфлация, липса на стабилно държавно управление, на поредица от избори. Този мандат е зад гърба на всички, но няма гаранция, че предизвикателствата са преминали и новият мандат ще бъде безоблачен. Затова е важно да консолидирате усилия. Фактът, че в момента не се предлагат промени в конституцията за местното управление, показва, че това е един устойчив конституционен модел", каза още Желязков.
Във фокуса на българските общините в момента е приемането на бюджета. Днес той ще бъде гласуван на първо четене, графикът ни е да мине на второ четене преди Коледа. Това което е важно за вички вас са инвестиционните разходи, които са около 1,8 млрд. лв,. подчерта Желязков. И също посочи, че досега над 200 общини са представили своите проекти, но има възможност те да се коригират до март.
Предвижда се регионалният министър да включи споразумение с всяка община, което да работи до 2026 г. Това означава, че проектите трябва да са много добре структурирани и с много ясни срокове, резултатът трябва да бъде видим в годината преди изборите, а не в месеца преди изборите, подчерта Желязков.
Мисля че ще успеем да отговорим на тревогите за разпределението на ресурсите между първо и второ четене. Друга важна тема, която предстои да обсъдим е въпросът за финансовата децентрализация на общините. Това е един въпрос, на който никога не му идва времето, но е тема на вниманието на всички. Бях секретар на Столична община, когато въпросът бе поставен за разглеждане. Очертаваше се до 2 г. да е решен - до 2009 г. да сме постигнали финансова децентрализация. Но може би този въпрос не е към Министерския съвет, а парламентът, каза още Желязков.
Друга важна тема е по-доброто управление на кризите, бедствията и авариите. И климатичните промени, и менталната промяна по отношение на напрежението и конфликтите, създават основания да се счита, че не можем да ги планираме и да ги преодоляваме, посочи шефът на парламента.
Очаквайте подробности!