Премиерът Николай Денков коментира новината, че Австрия е готова за разхлабване на ветото за Шенген. Според източници от правителството във Виена статуквото на сухопътните граници ще се запази, но най-вероятно България и Румъния ще бъдат допуснати в така наречения "въздушен Шенген".
"Намираме се в процес на преговори. Това, което виждаме днес е позиция на Австрия в хода на тези преговори. Така че има време, за да видим как ще изглежда крайният резултат. Следващите дни и седмици всичко ще бъде на масата и ще се преговаря", каза премиерът.
"Със сигурност имаме стъпка в правилната посока. До днес Австрия не поддаваше по никакъв начин по посока приемането ни в Шенген. Това е временна позиция, преговорите текат и ще продължат през следващите дни", подчерта Денков.
"Aко става дума за това Европа да помогне в охраната на границата , както са част от точките , представени от австрийците - ние сме отворени за това, ще приемем и материална подкрепа по отношение на техниката и повече хора по границата със страните партньори, така че всичко това е приемливо. Не е приемливо България да бъде третирана по различен начин от другите държави. Това категорично няма да бъде прието", смята министър-председателят.
Николай Денков подчерта, че ПП-ДБ имат договореност с ГЕРБ за това кой ще бъде премиерът след ротацията.
"Мария Габриел ще стане следващият премиер и няма да обсъждам други варианти. Ясно да кажем, че преговаряхме с ГЕРБ и ДПС се появи при обсъждане на необходимостта от две трети от мнозинство за Конституцията и за някои от регулаторите. Това че ГЕРБ привлича по-активно ДПС, това че Делян Пеевски се появява по-активно - това е решение на ГЕРБ. Ние имаме нужда от гласове, бих се радвал и други партии, защо да не се включи и БСП в това обсъждане. Така че всеки, който е готов да подкрепи промените в Конституцията е добре дошъл", подчерта министър-председателят.
"Има нужда от промяна в Конституцията и заради правосъдната реформа и заради тези времена, в който се оказа, че ние можем да имаме много дълго време служебно правителство без парламентарен контрол. Това противоречи на самия принцип на парламентарната република, който е основополагащ за Конституцията. Второто нещо е, че очевидно президентът е заинтересовано лице, така че няма как да очакваме от него да бъде обективен наблядател на този процес."