Празнична света литургия отслужи Негово Високопреосвещенство Видинският митрополит Даниил в основно ремонтирания и обзаведен храм „Свети Никола Стари" в Лом. Църквата е обновена по проект на Видинската митрополия, финансиран от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. Кметът Цветан Петров и народният представител Ирена Димова направиха дарение на храма - икони на света Богородица, свети Николай Чудотворец и сребърен кръст.
Храмът е разположен в квартал „Боруна". През 1760 г. в него е открито едно от първите килийни училища във Видинска епархия. Църквата е разрушена от местните власти по време на Руско-турската война през 1828 г и отново е възстановена през 1885. . Част от иконите в храма са рисувани от зографи, представители на Дебърската художествена школа. През 1975 година църквата е обявена за паметник на културата. През 2006 г. е ремонтирана по проект на Община Лом, финансиран по програмата „Красива България"
Църквата е възстановена през 1818 година по инициативата на ломския чорбаджия Цеко. В 1828 година, по време на Руско-турската война, е разрушена от властите, за да се използва каменния материал за укрепване на Калето. Според дописка от Ломската община в „Цариградски вестник" от 7 октомври 1856 година, в турската махала още стоели стените и покривът на една много стара църква, „за която ни един от нашите бащи не знае да ни каже кога е направена и от кога е запустяла, само толко ни уверяват, че има вътре нещо на камен писано, но на кой начин и на кой язик не знаят! Мнозина от нас, ако и да искаха и да искат да влезат в нея само за да я прегледат, но не им ся допусти, а и не смеят като е в османската махала... и така това някогашно свято място стои от толко века запустено и забравено!" Част от иконите в храма са рисувани от зографи представители на Дебърската художествена школа. Иконата на Света Богородица е дело на Нестор Траянов и е подписана „Из рука Нестор Трайков Дебрали 1886". От 1861 година е иконата на Богородица Сладколюбеща, дело на видния майстор Дичо Зограф, която е била в църквата[3] с подпис „Из ръка Д. Зографа от Дебърско, държав. С. Тресонче, 1861",[но по-късно тази икона изчезва.
Отец Михаил, енорийски свещеник през 2014 година открива силует на Богородица с младенеца на оградата на храма.
"Чудото стана и при нас! Появи се света Богородица на черквата! Ще има изцеление, годината ще е добра и здрава", радват се жителите на рибарския квартал "Боруна" в Лом.
Падащите мазилки разкрили силует, удивително напомнящ "Богородица Умиление". Такава чудотворна икона има в Бачковския манастир, разказа за "24 часа" енорийският свещеник Михаил.
"Дори и аз нищо не подозирах. Но от векове това място е чудотворно", признава отец Михаил.
Местните са благодарни, че се пази традицията и е въздигната от разрухата старата черквица „Свети Никола" особено днес на Никулден.