Без особени драматургии и скандали депутатите приеха набързо и втория "малък" бюджет - този за Държавното обществено осигуряване бе приет на първо четене от депутатите.
Дискусията продължи малко повече от час и половина.
Проектът бе подкрепен със 135 гласа, 30 бяха против (БСП, петима от ИТН, 4 от "Възраждане" и един от ГЕРБ-СДС) и 32 се въздържаха ("Възраждане" и двама от ИТН)
В бюджета за ДОО са предвидени приходи в размер на 24,3 млрд. лв. В разходната част по фондове най-големият дефицит е във фонд „Пенсии" - 10,8 млрд. лв., за фонд „Пенсии за лицата по чл. 69" е 264 млн. лв. а за фонд „Общо заболяване и майчинство" – 105 млн. лв.
Управляващите искат да запазят съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване, както и размерът на осигурителната вноска за Учителския пенсионен фонд – 4,3 на сто.
От 1 януари догодина минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се, за земеделците и тютютнопроизводителите ще нарасне на 933 лв.,
Максималният осигурителен доход пък скача на 3 750 лв.
От 1 юли 2024 г. минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст ще е 580,57 лв.
Предвидено е, че за догодина максималният размер на получаваните една или повече пенсии, без добавките към тях, се равнява на 3 400 лв.
Цончо Ганев видя в подхода на ПП-ДБ канадски поичин: "ще откраднем нещо, което иска да направи опозицията ще си го пришият на ревера и ще обясняват колко са социални". И зирази готовност да подкрепи подобни социални предложения, дори да са крадци на интелектуална собственост.
Георги Гьоков заяви, че БСП имат принципна позиция - няма да подкрепят предлагания бюджет за ДОО. "Нашите критики са към зададените от управляващите политически параметри", каза той. Според него 3-годишната програмна рамка не се виждат усилия за развитие по политиките, които държавата е приела като национален приоритет. Социалистите не виждат мерки за борба с бедността и демографските проблеми. Според Гьоков предложеният за 2024 г. бюджет е почти изцяло копи пейст на миналогодишния. Нарече го "проста счетоводна сметка - приходи и разходи". "Няма политики как да се изсветли икономиката и да се намали сивият сектор, няма политики по разходите в посока намаляване бедността и неравенствата", критичен бе бившият социален министър.
Искрен Арабаджиев от ПП бе категоричен: "пътят, по който поехме преди 2 г. е правилен, настоя той. И изтъкна, че финансовата политика на държавата е за увеличение на доходите - и на заплати, соц плащания и пенсии. не може да не се похвалим, изтъкна той. Прилагането на швейцарското правило и увеличения ръст на пенсиите от 11% също е добро - то поддържа покупателната способност на вече отпуснатите пенсии и е съобразено с инфлацията. Според него догодина инфлацията ще е двойно по-ниска, а ръстът на приходите в системата изпреварва разходите.