Вариантите според Терзиев: ПП-ДБ-СС да се разберат или с ГЕРБ, или с БСП. А може и всички да останат срещу тях
Столичният общински съвет ще остане блокиран до 7 декември, след като и третият опит за избор на председател се провали в четвъртък. Изненада обаче имаше и тя дойде от Борис Бонев, който сам съобщи, че няма да участва този път в надпреварата.
Положихме огромни усилия да формираме мнозинство около политики и приоритети. На тях никога не е ставало дума за търговия с постове и позиции. Имахме много повече общи неща, отколкото разделителни линии. Защо тънките политически сметки станаха водещи и защо отстрелването на политическия опонент стана по-важно? Даваме си ясна сметка, че ако потретим избора - едва ли ще видим друг резултат, и взехме решение днес да не издигаме кандидат. Така даваме възможност на всички вас - 38 общински съветници, да изберете председател, каза Бонев. Така стана ясно за всички, че
нашата група и конкретно моята личност не сме причината за блокадата,
обясни той.
Това обаче не означава, че Бонев ще се откаже от поста, коментираха общински съветници. Те разчетоха поведението му по-скоро като демонстрация от най-голямата група, че другите издигат кандидати, без да търсят политическа подкрепа.
След отказа на Бонев на гласуване отново бяха подложени останалите три досегашни кандидатури - Диана Тонова от БСП, Красимир Гълъбов от “Възраждане” и Пламен Данаилов от ИТН. А че никой от тях не можеше да бъде избран, беше ясно в самото начало, защото
ГЕРБ-СДС отново не гласува, а от ПП-ДБ-СС пуснаха невалидни бюлетини
Така в епизод 3 от сагата се проведе и безсмислен балотаж между Тонова и Гълъбов, които отново не можаха да съберат нужните 31 гласа.
А близо четиричасовото заседание мина със скандали, взаимни нападки и неуместни шеги между групите на ПП-ДБ-СС и ГЕРБ.
Напрежение имаше и по повод правото на съветниците да задават по 3 допълнителни въпроса към кмета. Съветниците на ГЕРБ-СДС, БСП, “Възраждане” и ИТН за кратко напуснаха заседанието, след като се оказа, че първи за въпроси към Васил Терзиев са се регистрирали общинари от ПП-ДД-СС. Това възмути останалите групи. “ГЕРБ си тръгнаха от властта в София, но ГЕРБ-аджийщината остана в залата. Не може да се правят заявки за изказвания, а те да не се взимат предвид”, възмути се шефът на БСП-София Иван Таков. Ваня Григорова пък показа внесено искане за реплика, което водещият Грети Стефанова (от ПП-ДБ-СС) е пренебрегнала. В крайна сметка страстите се успокоиха и заседанието продължи, за да се стигне до поредния провал при избора на шеф.
По закон обаче СОС има 3 месеца да си избере председател или след това трябва да се проведат нови избори за съветници. Срокът започна да тече от 13 ноември.
Ще търсим подкрепа, докато не се избере председател
Не са много възможните варианти. Или всички без нас се събират и избират председател. Или ние с ГЕРБ, или с БСП. Ще продължим разговорите и ще намерим път, за да отпушим работата, обясни Васил Терзиев.
Георги Георгиев от ГЕРБ-СДС пък го призова да влезе в лидерската си роля и да решат с кого ще управляват. Съзря обаче “малка червена звезда”, която се подготвя за председател. Разговорите за политики са нищо. Ако ни поканят да обсъдим мнозинство, което да обсъди председател, тогава бихме приели разговори, обясни Антон Хекимян. Това е тактика, с която ГЕРБ чакат покана за властта, заподозря пък Иван Таков.
Най-спешната задача след избора на шеф е план-сметката за чистотата на града за 2024 г. Тя бе публикувана за обществено обсъждане преди дни, а в началото на заседанието Терзиев я представи накратко пред съветниците. Без функциониращ реално общински съвет обаче промените няма как да станат факт. А ако не приемат новата план-сметка до края на годината, ще продължи да действа тази от 2022-а. Актуален бюджет за чистене няма, защото беше бламиран в СОС преди месеци.
Паралелно с това се разигра и друг сюжет - дали Иван Алексиев е
едновременно общински съветник в София и депутат
Това бе съобщено от Деян Николов от “Възраждане”. Алексиев напусна групата на “Възраждане” в СОС ден преди клетвата и стана независим. Според Николов обаче повече от две седмици ОИК - София, не излиза с решение по случая, затова с него трябвало да се заеме и Комисията за противодействие на корупцията, защото е налице конфликт на интереси - понеже се е заклел като общински съветник, но и е депутат на мястото точно на Николов.
По-късно шефката на ОИК - София, Полина Витанова обяви, че има решение на ЦИК от същия ден, че Алексиев не е депутат.
Кандидати за министър и депутат и две Надежди сред зам.-кметовете
Две седмици след встъпването си в длъжност кметът на София Васил Терзиев има вече официално четирима заместници. Все още обаче не са попълнени зам.-кметските места по ключови ресори - правен контрол, финанси, планиране и здравеопазване, транспорт.
Съветничката на Божидар Божанов, докато той беше министър на електронното управление, Надежда Бачева ще е зам.-кмет с ресор “Социална дейност и интеграция на хора с увреждания”. Има опит в администрацията, тъй като е била зам.-кмет по образование, култура, електронно управление и спорт в район “Слатина”.
Предложената от ПП-ДБ за министър на културата в първия проект на кабинета “Денков” Яна Генова става зам.-кмет по култура, образование и младежки дейности. Тя е била съветник на министър на културата. Съосновател е на детската платформа за окуражаване на четенето “Книговище”, съосновател и член на УС на фондация “Гутенберг 3.0”, била е директор на фондация “Следваща страница” и президент на борда на Reseau europeen des centres internationaux de traducteurs litteraires (RECIT).
Опит в администрацията има и Надежда Бобчева, която поема екологията и зелените системи. Тя е била зам.-кмет в район “Оборище”, участвала е като консултант по различни оперативни програми. Била е директор “Икономика и международни програми” в община Силистра.
Създателят на иновативната платформа за посредничество В2В и кандидат за депутат от ПП-ДБ на последните избори Никола Барбутов става зам.-кмет по европейски политики, международна дейност и туризъм. В платформата му производители от Източна Европа пласират продуктите и услугите си на нови пазари в страните от западната част на континента. Първата компания, която създава, е StairsLAB, следва “БарДИ Груп”, която развива дейност в 20 държави.
Терзиев има и номинации за част от все още незаетите зам.-кметски места. Специалистът по бизнес и финансово право, несъстоятелност и преструктуриране Никола Лютов трябва да поеме правния и административния контрол. Инженер Иван Матов е за обществено строителство, специалистът по управление, планиране и контрол на финансова стратегия, Гергана Москова - финанси и здравеопазване, а Иван Гойчев - за дигитализация, иновации и икономическо развитие.