Близо половината от жертвите обаче оттеглят жалбите си – и у нас, и в Европа
70 % от случаите на насилие над жени не са нито от ревност, нито от алкохол или наркотици, а заради контролиращо поведение. То е водещо в основата на домашното насилие и едва след него са останалите причини. Това съобщи в Бургас председателят на асоциация „Деметра" Диана Видева преди старта на Кръгла маса по проблемите на домашното насилие.
В същото време, според европейски статистики, и у нас и в другите европейски държави, 41 % от жертвите на насилие оттеглят жалбите си. „Много са причините – психологически, свързани с динамиката на взаимоотношения между жертвата и насилника, липса на достатъчно доверие в институциите. Много е трудно жертвата сама да премине пътя до финала, до присъдата за насилника. Затова са важни подкрепящите програми, които предлагаме както за пострадалия, така и за насилника", допълни Видева.
Тя припомни, че в момента се изготвя координационен механизъм за защита на жертви от насилие, в което участват различни институции. Видева разказа, че сигналите за домашно насилие рязко скочили от август т.г., когато заради нарязаната Дебора от Стара Загора България се вдигна на мирен протест и спешно бяха приети изменения в Закона за защита от домашно насилие.
60 са образуваните досъдебни производства за домашно насилие само за първата половина на годината в ОД МВР Бургас, при 87 за цялата 2022 г. В пъти са скочили досъдебните за причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие. Те са 107 за първите десет месеца на настоящата година, при 33 за миналата и 30 за 2021 г. Скачат и издадените заповеди за защита. От януари до края на октомври т.г. са издадени 282, 36 са задържаните, съобщи комисар Марин Димитров, началник на Охранителна полиция и КАТ.
36 пък са задържаните през тази година за неспазване или нарушаване на заповед за защита.
„Нараства броят на задържаните и осъдени лица, а една от причините е в изменението на закона и липсата на изискване за системност на посегателствата, както и широкото отразяване на случаите в медиите и адекватните мерки на прокуратурата и съда.
До скоро ръцете ни бяха вързани, а сега с положителните промени много повече жени се осмеляват да търсят защита", коментира районният прокурор Гинка Чинтова.
"Проблемът е най-вече в оттеглянето на молбите на пострадалите – това са 41 % от случаите. Скритата форма на продължаващо домашно насилие е латентна и много по-голяма от тази , която стига до съда. Целта е да променим мисленето, обществото да е много по-нетърпим и да се вземат по-адекватни мерки", каза председателят на районния съд в Бургас Евгени Узунов.
Кръглата маса бе предшествана от младежка конференция, организирана от „Деметра" с мотото „Насилието никога не е отговор".
В нея с изненадващи и много интересни презентации се включиха ученици от десетки училища, както и студенти от университет "Проф.д-р Асен Златаров".
„Направи ни впечатление колко добре са информирани децата и младежите, колко много неща знаят и колко свободно говорят по тези теми", коментира Диана Видева. "Присъствайки на младежката конференция и гледайки как от петокласници до студенти открито говорят какво е насилие, дори правят профил на насилника, смятам, че има надежда и тук е и нашата роля - на институциите", коментира областният управител Пламен Янев.
Двете събития в Бургас са част от кампанията „16 световни дни срещу насилието над жените".