Общинският соларен парк, който щеше да се строи в Пазарджик, вече е в историята. Това потвърди бившият кмет Тодор Попов, като уточни, че новото ръководство на общината заявило пред инвеститора, че няма интерес към този проект.
По-наблюдателни местни граждани още на 10 ноември - почти седмица след балотажа, започнаха да качват снимки в социалните мрежи как работници демонтират соларните панели на терена в индустриалната зона в Пазарджик.
Имаше коментари, че инвеститорът-изпълнител е предприел тази стъпка малко, след като преди местния вот започна реализацията на първия етап, който беше на стойност 8 млн. лева. Парите щяха да се поемат изцяло от инвеститора, а общината участваше в проекта с апортна вноска на земя и щеше да връща инвестицията от бъдещата печалба на дружеството.
Пазарджик беше първата община, която започна изграждане на соларен парк, който ще бъде в полза на администрацията чрез продажбата на електрическа енергия. Соларният парк щеше да захранва с ток обществени сгради, улично осветление, детски градини, училища.
Беше подписан и предварителен договор между "Електроразпределение Юг" и "Пазарджик солар сити" за присъединяване на фотоволтаичната електроцентрала с обща инсталирана пикова мощност 4,98 мегаватчаса. Целият парк щеше да бъде с капацитет 10 мегаватчаса.
Анализи от предишни години показват, че количеството енергия, която общината изразходва, е около 12-13 хил. мегаватчаса годишно. Захранването на всички сгради, които са общинска собственост, уличното осветление, кметствата, галериите, музеите, детските градини, спортните зали, училищата предполага огромен разход на електроенергия - сумата надхвърля 5 млн. лева.