Близо ли е Делян Пеевски до премиерския пост обсъждаха анализатори в сутрешния блок на Нова тв. В сряда той критикува Николай Денков и пожела да го смени на поста, защото не се справя с управлението. В четвъртък от ПП осъдиха критиките.
"Пеевски каза, че с новата конституция младите в ДПС ще получат нови хоризонти. Той рекламира новата конституция като свой продукт. Приближаваме се към момента на премиерстването му. Бих се притеснил за премиера, когато и Бойко Борисов му поиска оставката", коментира политологът доц. Стойчо Стойчев.
"Поведението му е предизборно. Посланията му са към електората на ДПС, защото е кандидат за председател на партията. Тези хора също са отвратени от сглобката. Затова Пеевски се държи като паша. Същината на политиката на Доган е, че няма да допусне българските турци да станат заложник в чужда игра. За да стане това, трябва да има собствен ресурс - назначения във властта, европейски ресурси. Това е сериозна българска партия", каза социологът Андрей Райчев. На друго мнение е журналистът Петко Георгиев. "Репликата на Доган е за обръчите от фирми и порциите, с нея ще остане в историята. Ако Пеевски стане премиер, няма да питаме кой го предложи. Той сам го направи. Тече кампания по легализиране на феноменалната роля на Делян Пеевски. Той оправи КТБ и "Булгартабак", сега е готов да оправи държавата", заяви Георгиев. Според него за ПП-ДБ и правителството критиките от Пеевски са подарък, а ГЕРБ мълчат, защото Пеевски се изявява като алтер его на Борисов. "Двамата се опитват да направят алтернатива на сглобката, евентуално с ДБ, защото атакуват основно ПП. Тече операция по легализиране на различно управляващо мнозинство", каза Петко Георгиев.
"Ролята на посолството и "Магнитски" в поведението на Пеевски не е мит. Доган явно има нова стратегия, за да смени Карадайъ с човек с българско име. И този човек има ресурса да изпълни задачата да извади ДПС от етническия вот. В момента се инвестира в това Пеевски да направи голямата крачка на ДПС и към други етноси", коментира Нидал Алгафари.