Челопеч и Девня са сред лидерите по добро средно образование
Независимо че Столичната община води по много икономически показатели, най-високите заплати всъщност се получават в три малки общини. Има и две други, в които ръстът на средната заплата е над 80%, докато в столицата например той е 40%. Тези и много други примери даде шефката на Института за пазарна икономика (ИПИ) Светла Костадинова по време на първото от поредицата събития “Общините - перспектива 2027”, което се организира от “24 часа” в партньорство с института и събра в четвъртък новата местна власт с изпълнителната и с бизнеса.
“24 часа” ще продължи проекта “Общините - перспектива 2027” със срещи в 4 изявени центъра на развитие в страната
Примерите за заплатите са от дългогодишната кампания на ИПИ “265 истории за икономика”, която събира икономически и социални данни за общините.
Крумовград е общината, в която за периода 2017 - 2021 г. ръстът на средната заплата е 89%. А в малката пернишка община Брезник тя нараства дори с 97%. Става дума за една и съща причина - и в двете общини
има огромни инвестиции на добивната индустрия
и свързани с нея производства. В Крумовград през 2019 г. отвори първата от десетилетия у нас мина за златосъдържащи руди на “Дънди Прешъс Металс”. В Брезник още през 2016 г. започна концесията на “Асарел Медет” в рудник за цветни метали, в който също потенциално има и злато.
С добивната промишленост е свързано високото ниво на заплатите в две от трите малки общини, които са рекордьори - Челопеч и Пирдоп.
В Челопеч вземат най-високата в България средна заплата - 2930 лв
На второ място е Козлодуй с 2431 лв., а на трето - Пирдоп с 2205 лв. Столичната община е на четвърта позиция.
И по показателя “преки чуждестранни инвестиции на човек от населението” водещите общини съвсем не са големи. По-скоро става дума за малки и средни, в които обаче има голямо предприятие от преработващата индустрия, посочи Костадинова.
Лидер в това отношение е
Девня - отбелязва 91 хил. евро преки инвестиции
на човек. Следва я Гълъбово, където е американската ТЕЦ “Ей И Ес Гълъбово” - инвестициите са 60 хил. евро на жител.
На трето и четвърто място са съответно Божурище с 25 хил. евро и Елин Пелин с 18 хил. Столичната община е с 10,8 хиляди евро на човек, Бургас - с 10,2 хил., а Пловдив - с 3,6 хил. евро.
Малките са сред водещи и по друга класация - капиталовите разходи от общинския бюджет, показват данните в “265 истории за икономика”. По принцип в България
общините правят средногодишно по около 1 млрд. лв. капиталови инвестиции
Това означава, че средно за страната в улици, водопроводи, строителство на детски градини и друга общинска инфраструктура се влагат по 149 лв. на човек годишно.
В столицата сумата е 176 лв. на човек. Само че има 36 общини, в които тя е повече от два пъти по-висока - надхвърля 400 лева. И сред тях преобладават малки с под 10 хиляди души население. Сред примерите са Несебър, Марица, Правец, Угърчин, Оряхово, Годеч, Малко Търново, Приморско и много други.
Любопитното в “265 истории за икономика” е, че понякога добрите икономически показатели са свързани и с добри социално-демографски и дори образователни.
Например Челопеч е не само лидер по средна заплата в страната, но и по най-високи оценки на държавния зрелостен изпит по български език и литература - 4,58, през 2023 г.
А Девня е на едно от първите места по национално външно оценяване след 7-и клас по български и литература (61,9 точки от 100 възможни).