- След катастрофата е разпитан и освободен
- Родителите искат водачът да влезе в затвора, но понеже шофьорът е неоткриваем, делото не може да тръгне на втора инстанция
- Майката на загиналия Нико вече не вярва, че ще дочака справедливост
18 май 2023 г. Турският шофьор Мехмет Калисал признава пред Окръжния съд в Стара Загора вината си за пътния инцидент от 29 юни 2018 г. в прохода Хаинбоаз, отнел живота на двама млади музиканти от Пловдив.
Тогава в автовоза му се блъска шевролет и пътникът на предната дясна седалка Николай Николов-Нико загива на място. Шофьорът Павел Дюлгерски е откаран в болница, но травмите му са много тежки и на 30 септември умира.
Близо 5 години след катастрофата Калисал получава условна присъда от 3 години с изпитателен срок от 60 месеца. Лишен е от книжка също за 3 г.
Близките на загиналите момчета искат по-строго наказание и Калисал да влезе в затвора. В деня на прочитането на присъдата обаче шофьорът заминава за родината си и оттогава е неоткриваем за родното правосъдие. Затова делото по обжалването зацикли и още не може да стартира в Пловдивския апелативен съд.
Във фаталния ден Николай Николов и Павел Дюлгерски пътуват за концерт в Русе. Нико е от Пловдив и минава през Раковски, за да вземе Дюлгерски. Там моли приятеля си да шофира колата му “Шевролет Епика”, защото не се чувства добре. Около 13,30 ч двамата вече са на пътя от Гурково за Велико Търново, пътят е мокър, опасните завои са един след друг. Движат се със 77 км/ч.
В обратната посока с 65 км/ч пътува управляваната от Мехмет Калисал товарна композиция. Ограничението на скоростта и в двете ленти е 40 км/ч. В района на с. Пчелиново на завой
Дюлгерски губи контрол над колата, хлъзга се по платното, навлиза в насрещната лента
Калисал вижда шевролета и намалява скоростта, но в тази ситуация ударът е неизбежен. След сблъсъка лекият автомобил се завърта и спира почти изцяло върху западния банкет. Товарният автомобил продължава движението си, докато се установи косо на платното и част от композицията попадне в насрещната лента.
Калисал отива до ударената кола и се опитва да помогне на затиснатите от ламарините момчета, е записано в мотивите към произнесената в Стара Загора условна присъда. После моли непознат да се обади на телефон 112, защото не знае български. Извиканият на мястото лекарски екип констатира смъртта на Нико.
Полицаите тестват Калисал за алкохол и наркотици, пробите му са отрицателни. Турският шофьор е разпитан и освободен,
книжката му не е отнета. По тази причина продължава да работи
като професионален водач. До задържането си на 9 февруари т. г. е влизал и излизал у нас нееднократно, само през 2022 г. над 50 пъти.
В мотивите на съда това е обяснено с “неуспешно сътрудничество с турските власти”, които не са го уведомили, че у нас го търсят за предявяване на обвинението.
Изправен пред съда вече по делото по същество, той изразява съжаление за случилото се и моли да го пуснат да се прибере в Турция, защото жена му е болна.
Председател на състава е съдия Татяна Коева, която пусна от ареста обвинения в нанасянето на много рани с макетен нож на Дебора Георги Георгиев. Съставът приема, че присъдата трябва да е условна по няколко причини, сред които е “значителното съпричиняване от страна на водача на шевролета Павел Дюлгерски”.
“По делото е установено по категоричен начин, че ударът между двете МПС е настъпил в пътната лента на товарния автомобил. От заключението на тройната автотехническа експертиза се установява, че лекият автомобил при въведената забрана за надвишаване на скорост от 40 км/ч преди навлизането в завоя и при предупреждение за хлъзгав път и за участък с повишена концентрация на ПТП се е движел със скорост от 77 км/ч - почти два пъти над разрешената. Изложеното сочи, че началото на пътно-транспортното произшествие е поставено от неправомерното поведение на водача на лекия автомобил”, са аргументите към наказанието.
Съставът отчита и превишената скорост на Калисал и я определя като отежняващо вината му обстоятелство, още повече че той е професионален шофьор, което поставя пред него по-високи изисквания. Не смята обаче, че в негов ущърб е, че загиналите са двама млади хора. “Практиката на ВКС е категорична,
че всеки живот е ценен, независимо от възрастта
на пострадалия”, смята председателстваният от съдия Коева състав.
Родителите на загиналия Нико - Мариела и Цветан Николови, не приемат доводите на съда в Стара Загора. “От самото начало съм убедена, че разследването не е водено както трябва. Веднага след инцидента Мехмет Калисал е разпитан само като свидетел и освободен. Имам и потвърждение за това - когато попитах в упор разследващия полицай, тя е жена, дали ѝ е диктувано от прокуратурата в Стара Загора как да действа, тя кимна утвърдително с глава”, заяви за “24 часа” майката на Нико Мариела Николова.
Тя твърди, че първите снимки от катастрофата не показват, че автовозът е в своята лента, но тези кадри вече не са налични в интернет. На въпрос какво са ѝ съобщили от полицията веднага след инцидента за този момент жената отговаря, че никой не ѝ се е обаждал.
“Трагедията се е случила в 13,35, ние научихме от новините в 19 ч,
казва тя.
И на 18 септември, и на 13 ноември т. г. на делото в Апелативния съд в Пловдив не беше даден ход, защото турските власти не са успели да издирят Калисал и да му връчат съдебните книжа. Не вдигал телефона и на адвоката си Рамадан Нуретин. Така делото беше отложено за 11 декември – дата, за която властите в Турция са уведомени.
Насрочена е и още една – през януари. Ако Калисал не бъде намерен, има вариант процесът да стартира и в негово отсъствие. “Нямам връзка с Калисал, но установих контакт с работодателите му, може би ще имам повече информация до 11 декември”, обясни пред “24 часа” защитникът му Рамадан Нуретин.
Майката на Нико Мариела Николова обаче
не вярва, че турските съдебни власти въобще ще го търсят
“С болка трябва да кажа, че нямам нито вяра, нито надежда, че ще има справедливост”, споделя тя. В тази катастрофа със съпруга си са загубили единственото си дете и са посветили живота си да помагат на други хора в тяхното положение.
Имало ли е тежко нарушение на пътя за Хаинбоаз, предстои преценка да направи както Апелативният съд в Пловдив, така и ВКС.