В парламентарната история най-добрият начин да заметеш един скандал е да създадеш комисия за неговото разследване, смятат от ИТН
Създаването на временна анкетна, която да разследва имало ли е полицейско насилие по време на протеста срещу БФС миналата седмица все пак влезе в работната програма на депутатите днес. Въпреки че имаха заковани точки, народните представители все пак я вкараха. Днес обаче отпадна изборът на управител на НЗОК.
Веднага след разместването Гроздан Караджов от ИТН изчете декларация от името на парламентарната група, в която иронизира случващото се. "До тази сутрин не бе ясно дали ще се разбере сглобката и дали ще има комисия. Тъжно е, че в парламентарната история най-добрият начин да заметеш един скандал е да създадеш комисия за неговото разследване", започна той, с което си спечели критики от залата - няма право на декларация по точка от дневния ред. Караджов обаче обясни на "уважаемите развълнувани колеги от ДПС", че декларацията не се касае за точката от дневния ред и не касае темата.
И отново се върна към изказването си и тезата, че комисията едва ли е само за замитане на проблема под килима, а е свързано с това кой, кога и защо е натискал министъра на вътрешните работи и дали последвалите изстъпления не са "пряк резултат от това кадруване". Според него ненадеен отговор на въпроса дал Кирил Петков в "едно странно интервю", в което влязъл в пряк сблъсък с обадилия се по телефона министър Калин Стоянов, който го обвинил в натиск за смяна на ръководни кадри в МВР. Петков опитал да се измъкне, но по странен начин 4 пъти попитал Калин Стоянов дали е говорил с него след датата 17 август. "Не откакто се познават или откакто е назначен, а точно от 17 август, което логично предполага, че преди това е имало разговори и срещи, на които се е обсъждала работата на министерството. На 16 август бе застрелян виден ментор на Петков и ПП - Алексей Петков, човек, който по думите на други коалиционни партньори е виновен за създаването на това правителство. Т.е. до 16 има човек, логистика, срещи, след това го няма човек, логистиката и влияние върху МВР. Обществото има право да знае как се случват нещата в силовите министерства. Петков дължи обяснение за онова, което крепи този порочен сговор", настоя Караджов.
"Трябва да се създадат поне 2 анкетни комисии за МВР - една какво е ставало до 17 август, когато е имало човек и влияние и една след това, когато нещо се е счупило във вашите задкулисни контакти", заяви депутатът от ИТН.
И припомни, че министър Александър Йоловски първи се е оплакал от натиск, сега се оплаквал и МВР министъра. "Ако логистикът на сглобката бе жив, можеше да попитаме него, това вече не е възможно. Кирил Петков да проговори, да му олекне", емоционален бе Караджов.
Той определи като странно поведението на премиера Николай Денков, който не е намерил време да разговаря Йоловски и да изясни наистина ли е заплашван от Петков. Но вчера най-после се "охрабрил" - искал проверка дали политици са заплашвали министър, нищо че сигналът е от няколко месеца. "Денков се е снишил докато премине бурята, а трябва да се заяви, че няма как и двете страни да са прав, Или и и двамата министри лъжат и трябва да бъдат освободени, или и двамата казват истината. Ако е така - премиерът трябва да се разграничи от Китил Петков, който пак го няма в залата", завърши Караджов.