- Премиер, министри и кметове в диалог за възможностите за по-успешно развитие на населените места
- Институтът за пазарна икономика представя задълбочен анализ на профилите на общините и възможностите за ускорено развитие при обединение по клъстери
България има своята нова местна власт след изборите на 29 октомври и 5 ноември. Тази власт - новите кметове и общински съвети, ще решава до 2027 г. проблемите, които са най-близо до хората - улиците, сигурността, чистия въздух.
68 от кметовете на 265-те общини са нови, което прави 25,6%. И им се налага бързо да влизат в горещите проблеми на общината си. Кметовете, които са преизбрани пък трябва да мислят какво ще надградят през новия мандат.
За да са успешни, ключов е диалогът - и между тях, и с изпълнителната власт. Затова “24 часа” в партньорство с Института за пазарна икономика започва инициативата “Общините - перспектива 2027”.
В четвъртък събираме на форум в София на първа среща изпълнителната власт - премиерът акад. Николай Денков и кметовете на общините, както и представители на бизнеса.
Целта е срещата да даде възможност на кметовете, много от тях новоизбрани, да се ориентират по отношение на това с какво могат да са им полезни изпълнителната власт и бизнеса при развитието на общините.
Ценни данни за дискусията представиха вчера от Института за пазарна икономика, с най-новото си национално проучване “Регионални профили - показатели за развитие 2023” - пълна и актуална картина по голям брой показатели.
Анализът на експертите на института сочи необходимостта от създаване на местни клъстери, които ще помогнат за по-бързия растеж на всяка от участващите общини. Създаването на общински клъстери на географски принцип ще повиши благосъстоянието на всяка от участващите общини - нещо, което би било далеч по-трудно, ако отделните участници се конкурират помежду си за ресурсите - финансови, човешки и др.
И още едно много интересно изчисление на ИПИ - колко средства ще останат във всяка от 265-те общини, ако се приеме 1/5 от подоходния данък да остава в нея.