Терзиев кани партиите отново, ще пита за шефа и комисиите
До 30 ноември - засега, ще продължи първото заседание на новия Столичен общински съвет.
Тогава членовете му ще направят трети опит да си изберат председател, след като очаквано и вторият вчера завърши без успех. Докато няма избор на шеф, СОС се води в първо заседание (то бе свикано на 13 ноември, когато кметът и съветниците положиха клетва) и реално не може да заработи.
Вотът този понеделник повтори изборите от миналия. Кандидатите бяха същите - Борис Бонев от ПП-ДБ-СС, Диана Тонова от БСП, Красимир Гълъбов от “Възраждане” и Пламен Данаилов от ИТН, и отново никой не събра нужните 31 гласа. Последва балотаж между Бонев и Тонева, също с предизвестен резултат - той взе 23-те гласа на коалицията си, а опонентката му - 9-те на левите съветници. 12 техни колеги пуснаха недействителни бюлетини.
Кметът на София Васил Терзиев не коментира дали кандидатурата на Бонев може да бъде сменена. Той дойде за кратко на заседанието на общинарите, след като от ГЕРБ, БСП и ИТН настояха да присъства в залата. Забавил се заради среща с финансовия министър (виж долу).
Терзиев ще изпрати нови покани за разговор с всички формации. Опит за такива имаше миналия уикенд, ГЕРБ не отидоха. Тогава говорили за общи политики, сега вече ще се търси решение за председател на СОС и на комисиите към него, обясни кметът.
ГЕРБ са против плаващите мнозинства и са категорични, че няма да подкрепят Борис Бонев. Към момента не сме чули аргументи по същество защо моята личност е неподходяща за председател, каза самият кандидат след гласуването. И обясни, че е нормално най-голямата група да излъчи председател. Бонев обяви, че ще има “управление на малцинството”, но без да уточни как ще се случи това.
Сглобка с ГЕРБ няма да има, отсече той отново. Но щели да се водят разговори за политики.
И БСП са категорични, че няма да участват в сглобки. “Надявам се колегите най-накрая да проявят здрав разум и да направят нещата така, както го изисква политическата култура, не просто “ние искаме”, “аз искам”, а да се проведат разговори между групите в самия СОС”, каза лидерът на социалистите в София Иван Таков.
“Възраждане” също нямало да “прескачат граници”, с които да легитимират сглобката. Но коалиция с тях не е възможна, защото от “Да, България” имат такова национално решение.
Единственият, който ясно посочи решението, бе Деян Николов от “Възраждане”, който на първия тур за кмет остана 4-и след Хекимян.
“Време е Кирил Петков да вдигне телефона и да се обади на Бойко Борисов, както направи преди втория тур на изборите, и да му каже, че сглобката ще се разпадне, ако няма подкрепа за шеф на СОС. Така този цирк ще спре”, обяви той. Според него всъщност ГЕРБ се опитвали да участват в новото мнозинство, а ПП-ДБ и най-вече “Спаси София” се дърпат, тъй като са дали такова обещание на избирателите си.
“Неслучайно на първия тур спечелихме във всички по-големи градове. Ще им гледаме сега сеира. Искахме само да напомним на българите колко голям е компромисът на ГЕРБ. И го правим само за българите”, произнесе се пък Бойко Борисов от Дулово.
89 млн. лв. от държавата за градския транспорт в София
Благоевград с “гигантска финансова дупка”, Стамболийски - изпразнени община и хазна
89 млн. лв. са предвидени за субсидия за градския транспорт в София в бюджета за 2024 г. Те са за компенсации за безплатни и по намалени цени пътувания на ученици, пенсионери и други социални групи. Това стана ясно след среща на кмета Васил Терзиев и министъра на финансите Асен Василев. Те договориха да се направи анализ на финансовото състояние и на изпълнението на текущите проекти на Столичната община.
Обсъдено беше и състоянието на столичния автотранспорт. Министър Василев посочи, че преминаването към електрически автобуси би намалило значително разходите за ремонт и поддръжка на автопарка. 471 обаче са новите автобуси в София, което е 90% от всички.
За метрото пък са осигурени средства по плана за възстановяване и устойчивост, по ОП “Транспорт и транспортна инфраструктура” и от бюджета.
По данни на МФ към 30 септември Столичната община отчита налични средства по сметки за образование в размер на 104,8 млн. лв., от които 92,2 млн. за текущи разходи и 12,6 млн. за капиталови инвестиции. За здравеопазване неусвоените средства са общо 10,2 млн. лв., от които 9,2 млн. за текущи разходи и 1,5 млн. лв. за капиталови. В същото време общината е поела ангажименти за разходи в размер на 1,3 млрд. лв.
Двамата са обсъдили и финансовото състояние на “Топлофикация-София”. Дружеството е натрупало над 1 млрд. лв. дългове към Българския енергиен холдинг за доставка на газ.
Необходимо е финансово оздравяване, преструктуриране на дружеството и въвеждане на нови технологии за когенериращи и балансиращи мощности.
За разлика от столицата, много общини имат проблеми с наличните си средства.
За “гигантска финансова дупка” в Благоевград заговори в неделя новият кмет Методи Байкушев и се закани да сезира прокуратурата, за да се изясни къде са парите на града. “Очакваме доклад от АДФИ след проверка, извършена в общината. Ще внеса доклад в ОбС за реалните измерения, който е съгласуван от експертите във финансовата дирекция”, обясни Байкушев.
Изпразнена заварва местната хазна и новият кмет на Стамболийски Петър Неделев. Общината се оказва празна и откъм хора - в седмицата между двата тура на местните избори бившият кмет и областен лидер на ГЕРБ Георги Мараджиев е освободил накуп 56 служители на различни позиции - били помолени и са се съгласили да напуснат, като съгласно чл. 331 от Кодекса на труда са били обезщетени с по 6 брутни заплати. С това общинската хазна е олекнала с 200 хил. лв. в края на годината.